Menü
18Nis

Hamili Kart Yakınımdır…!!!

hamilikart

Linkedin’de değerli büyüğüm Mehmet Toprak bir yazı paylaşmıştı. Çok hoşuma gitti bir yorum yazdım insanlardan tepkiler gelince hem yazıyı hemde yorumumu sizlerle paylaşmak istedim ama yazıya geçmeden önce kendisini nereden tanıyorum kısaca anlatayım.

Yazılarımda, sohbetlerimde hep kârlı ürün satmak gerektiğinden bahsederim. Çünkü firmaların kâr etmeden varlıklarını sürdüremeyeceğini bilirim. Bu tecrübeyi Bosch Bayiliğim esnasında kazandım. Rekabetten dolayı kâr marjlarının çok düşük olduğu sektörün en büyük kârı değerli insanlar tanımaktı. Mehmet Abi’de o değerli insanlardan biridir. Kendisi Ankara’da aile şirketlerinde yöneticidir aynı zamanda teknoloji üzerine yatırımlar yapan bir yatırımcıdır.

Gelelim Yazıya ;

HAMİLİ KART YAKINIMDIR..!!!

İşletmelerin çalışanları kabiliyetlerine göre değil eş, dost veya akrabalık ilişkilerine göre işe alımları sonucu işletmeler oyun bahçesi haline gelir.

Aslında Liyakat aile bireyi olmanın eş dost olmanın daha üstünde olmalıdır.

Hamil Kart yakınımdır diye kartvizitle işe alınanların o kurumu zarara sokması kaçınılmazdır.

Kayırmacılık yüzünden aile şirketlerinin 3.kuşağa geçme şansı %20 ömürleri ise en fazla 25 yıldır.

Sadece şirketlerin mi ömrü kısa olur ?

Hayır, şirketlere dernekleri, vakıfları, ticaret odalarını, siyasi partileri osb leri,teknoparkları ve hükümetleri ekleyebilirsiniz

Gelelim Benim Yorumuma ;

Yazıyı okuyunca yazının ana fikrinin M.O 610 yılında Kuran-ı Kerim’de olduğunu farkettim.

‘’ Size, mutlaka emanetleri [işleri] ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.) ( Nisa 58 ) ‘’

Bunu Türkiye’de bu şekilde söylediğinde Dinci , Gerici oluyorsunuz. 

Nepotizm , akraba kayırma veya adam kayırma, öznel ve adil olmayan şekilde yapılan ayrımcılık. Nepotizm kavramının Latince’de “Nepot” sözcüğünden geldiği, İngilizcede ise “Nephew” olduğu değişik çalışmalarda ifade edilmiştir. Nepotizm, kamu örgütlerinde ve iş örgütlerinde karşılaşılan önemli sorunlar arasındadır.

Nepotizm kavramı Rönesans öncesi Papa’ların, nitelikleri ve eğitim düzeyine göz önüne almadan yeğenleri için üst düzey kademelerde iş bulma çabalarına dayanmaktadır.

Bunu bu şekilde açıkladığınızda ise Entellektüel Aydın bir kisilik oluyorsunuz 🙂

Bu arada aynı kavramlar biri M.Ö 610 Yılı diğeri Rönesans Öncesi. Burada yorumu size bırakıyorum.

Konuyu özetlersek her ne iş yapıyorsanız yapın bu işi yaptırırken işin ehline verin. Sırf akrabanız, eşiniz dostunuz birinin yeğeni diye onu hak etmediği pozisyona getirmeyin. Hem o pozisyonu hak eden birinin hakkına girmeyin hemde vasıfsız adamla zaman kaybetmeyin.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!