Menü
8Mar

Motivasyon

Toplum olarak övme işini pek beceremeyiz. Birini övmekten korkarız, çekiniriz.

Översek, karşımızdaki kişi şımarır diye korkarız.

Ben insanları övmekten pek çekinmem ama yaşadığım tecrübeler, herkesin övülme anlayışının farklı olduğunu gösterdi.

Örneğin; danışmanlık yaptığım firmaların birinde çok memnun olduğum bir depocu vardı. Her toplantıda kendisini örnek gösterip, övüyordum.

Bir gün yanıma gelip kendisini örnek gösterdiğim için çok teşekkür ettiğini, bundan çok memnun olduğunu ama arkadaşları tarafından alay edildiğini ve mahcup olduğunu söyledi.

İş arkadaşları ‘koordinatöre yaranmaya çalışıyorsun’ diye uğraşıyorlarmış.

Oysaki ben onu en çok paket yapan kişi olduğu için övüyordum. Diğer kişiler bu kadar paket yapmaması konusunda onu uyarmaya bile başlamışlar.

Memnuniyetimi baş başayken söylememi, yaptığı paket sayısını söylemememi rica etti. Aslında ben onu ekibin içerisinde onore ettiğimi düşünüyordum ama biraz içine kapanık biri olduğu ve arkadaşları dalga geçip baskı kurdukları için bundan rahatsız olduğunu sonradan öğrendim.

Daha sonra firmada bir karar aldık. Yapılan paket sayılarını açıklıyor, kişilerin isimlerini gizliyorduk. Ortalamanın altında kalanları ise bire birken uyarıyorduk.

3 aylık değerlendirme toplantısında bu arkadaşımız performans olarak yine en üstte yer almıştı.

Bu sefer kendisine yazılı bir teşekkür etmeyi uygun gördük. Benim ve firma sahibinin imzası olan bir yazı hazırladık, ufak da bir hediye çeki verdik.

Bir gün şirkete giriş yaptığım sırada orta yaşlarda bir güvenlik görevlisi yanıma geldi, samimi bir şekilde elimi sıktı ve bana teşekkür etti.

Önce anlamamıştım. Meğer teşekkür yazısı verdiğimiz depocunun babası da şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyormuş, çocuğunu işe o aldırmış.

O mektubu babasına gösterince, babası çok mutlu olmuş.

Bana çocuğunun biraz haylaz olduğunu, işe aldırırken çekindiğini hatta çocuğunun hatası yüzünden kendisinin işinden olacağı için korktuğunu, fakat bu mektubu gördüğünde artık rahat uyuduğunu ve mektubu çocuğunun odasına astığını söyledi.

Öyle güzel bir iş yapmıştık ki sağ olsun yönetim de beni kırmamış, böyle bir yazı hazırlamış ve hediye takdim etmişti.

Hem personelimizi hem ailesini mutlu etmiş hem de arkadaşlarının hedefinden personelimizi çıkarmıştık.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!