Menü
16Oca

Yeni Bir Markanın Yol Haritası – İmaj Çalışmaları

Geçen hafta sizlere yeni bir markanın resmî işlemlerinin yol haritasını anlatmaya çalışmıştım. Bu süreç ortalama 6 ay kadar sürmektedir.

Şimdi ise markanın imajı ile alakalı yapılması gerekenleri anlatacağım.

Yukarıda belirttiğim gibi imaj çalışması için iyi bir süreniz var ve internet için imaj çok önemlidir.

İmaj çalışmasından önce rakip analizlerini iyi yapıp, ürünlerinizi nereye konumlandıracağınıza karar vermiş olmanız gerekmektedir

1 – Ürün Kutu Tasarım Çalışmalarının Yapılması 

“İnternetten satacağım ürünün ambalajının ne önemi var” diyen birçok insanla karşılaştım. Bu kişilere; ürün ambalajıyla alakalı yüzlerce olumsuz yorum gösterip, aksine ikna ettim. 

Ürünü nereden satarsanız satın, ambalaj çok önemlidir.

Rakiplerin ambalajlarını inceleyip daha iyi nasıl yapabilirim diye biraz kafa yormak gerekiyor. 

Ürünleri kargo ile göndereceğinizi unutmadan, estetik yapının yanında sağlamlığına ve kargolanabilir olmasına da dikkat edin.

Yapılan ambalajlamanın ürün için minimal ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün kutuda sallanmamalı ve kutu içerisinde boşluk olmamalıdır. Ambalajlama ne kadar küçük ve hafif olursa, kargo maliyetleri de o kadar küçük olacaktır.

2 – Ürün Görsellerinin Hazırlanması 

E-Ticaretin olmazsa olmazı ürün fotoğraflarıdır.

Unutmayın; ürününüz ile alakalı ilk intiba, koyduğunuz fotoğraf ile oluşacaktır. Eğer güzel bir kutunuz da varsa, mutlaka onun da fotoğrafını çekmeyi unutmayın. 

Ürünlerle alakalı uygulamalı videolar çekebiliyorsanız, satışlarınızı arttırmak için bu da güzel bir yöntem olacaktır. 

Ambalajlama yaptırırken yaptığınız yöntemi uygulayıp, yine mutlaka rakiplerin nasıl fotoğraflar çektiğine göz atmanızı öneririm.

3 – Pazar Yerlerine Ürünlerin Eklenmesi 

Birçok firma kendisine ait ürünleri maalesef düzgün bir şekilde pazar yerlerine yükleyemiyor. Kötü fotoğraflar ve kötü açıklamalarla ürünlerin hiçbir albenisi kalmıyor. Ürünü kimin satacağından bağımsız, bir markanın ürünlerini pazar yerlerine kendi eklemesi gerekiyor.

Ürün eklerken yapılan en büyük hata ise farklı dillere yapılan çevirileri google translate ile hallettiğini zannetmek. Ürün açıklamaları, anahtar kelimeler önemli konulardır. Tavsiyem; kesinlikle tüm dilleri profesyonel çevirmen aracılığıyla yapmanız. 

4 – Reklam ve PR Çalışmaları 

Her şey hazırsa, şimdi reklam çalışmaları ve PR çalışmaları başlasın. Bu konu çok detaylı olduğu için bu yazıdan bağımsız, başka bir yazıda size bahsetmeye çalışacağım.

5 – Sosyal Medya 

Reklam deyince günümüzde ilk akla gelen mecralardan biri sosyal medyadır. Mutlaka markanızı doğru kişilere emanet ettiğinizden emin olmalısın. Sosyal medya reklamları ile inanılmaz başarılara ulaşmış insanlar olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu konuyla alakalı detaylı yazımı mutlaka ilerleyen günlerde sizinle paylaşacağım.

Bunları yaptıysak, artık arkamıza yaslanıp satışları takip etmeye başlayabiliriz.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!