Menü
1Ağu

İlave Gümrük Vergisinin Sonuçları Nelerdir?

vergi

06.02.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, 2015/7241 sayılı Bakanlar Kurulu kararınca* bazı ürünlerden* ilave %25 gümrük vergisi alınmaya başlanmıştır.

Bu kanun ile görünürde yerli üreticinin korunması planlanmıştır. Fakat daha önce farklı sektörler için düzenlenen ek vergi uygulamalarının doğurduğu sonuçlar da ortadadır.

Örneğin, ayakkabı sektörüne getirilen ek vergi uygulamaları, Türkiye’de üretim yapan ayakkabıcıların fiyatlarını yükseltmesine sebep olmuştur.

Bu durumun iki nedeni vardır:

Türkiye’de üretim yapan firmaların birçoğu ülke menfaatlerini göz ardı ettikleri için ithalat maliyetlerini arttıran ek vergiler yerli üreticinin zam yapmasına neden olmaktadır.

Diğer neden ise üretimde kullanılan bazı ham maddelerin yurtdışından getirilmesi sonucunda bu tarz vergilerle birlikte üretim maliyetinin artmasıdır.

Asıl amacı yerli üreticiyi korumak olan kanunların, artan ham madde fiyatları yüzünden maliyetlerin artmasına neden olması ve üreticinin dış pazardaki rakipleriyle rekabet edememesine yol açması gerçekten üzücüdür.

Yukarıda saydıklarımız, ticaretin genel kuralları dahilinde gerçekleşen normal sonuçlardır.

Bir de madalyonun diğer yüzü var.

İnsanlar, artan vergilerden ötürü bu miktarları ödememek için söz konusu ürünleri yasal olmayan yöntemlerle ülkemize sokmaya çalışmaktalardır. Bu da ülkede resmi yollarla ithalat yapan firmaları zor durumda bırakmaktadır.

* http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/02/20150206-13.htm

* http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/02/20150206-13-1.pdf

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

3 yorum

  1. Aynı vergi artışını seçim sabahı resmi gazetede yayınlanmak üzere aydınlatma armatürleri için %25 oranında yaptılar.
    Ağırlıklı üretim yapan fakat çeşitli malzemeleri yurt dışından ithal eden bir firmada çalışıyorum ve bu durum piyasayı gerçekten çok olumsuz etkiledi. Tüm firmalar yüksek oranlarda fiyatlarını arttırdı. Sözde korumacı, üretimi destekleyici vergi artışı en çok son tüketiciyi etkiledi. İşin bu kısmı tamamen göz ardı edilmiş bence..

  2. Yerli üretim yapanların bunu fırsat bilip zam yapmaları sonucunda, tüketici ister ithal ister yerli olsun, ayakkabıyı zamlı almaya başlıyor. Bu durumda tüketiciyi kim koruyacak? Bunun dışında, yerli üretimi olmayan pek çok ürün de bu saçma vergiden etkilendi. Deli Dumrul vergisi…

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!