Menü
2Ağu

E-Ticaret Başarısı için 5 Temel Bileşen

e-ticaret

E-Ticaret Başarısı için 5 Temel Bileşen

Online olarak çalışan, küçük bir perakendeci olmak bir sürü zorluğa göğüs germek anlamına gelir. Ancak bu, başarılı bir e-ticaret işi yaratamayacaksınız demek değildir. Sadece, mevcut büyük rakiplerinizle rekabet edebilmek için doğru ve etkili bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

Peki online mağazanızı nasıl başarılı bir hâle getirebiliriz? Bununla alakalı sizlere bazı ipuçları vereceğim.

Önemli olan, beş farklı bileşen üzerinde uzmanlaşmak. Bunlar, online markalaşma, pazarlama, müşteri hizmetleri, ürünlerin ulaştırılması ve kargodur.

  1. Online Markalaşma:

Şirketinizi nasıl markalaştırdığınız müşterilerinizin fark ettiği ilk şeydir. Bu yüzden, mikro e-ticaret siteleri için markalaşma sürecinin etkin ve tutarlı biçimde gerçekleştirildiğinden emin olmak çok önemlidir.

Bir müşterinin ilk izlenimi, markalaşma süreciniz tarafından belirlenmektedir. Tutarlı bir marka algısı oluşturmak, sürekli girişimlerin ve başarısızlıkların meydana geldiği bir sektörde sizi ayrı bir konuma getirecektir.

Markanız, web sitenizde görmek istediğiniz müşterilerin değerlerini ve önceliklerini yansıtmalıyken, görmeyi istemediğiniz müşterilerinizi de daha sitenizi ziyaret etmeden vazgeçirmelidir.

Harika bir markayı meydana çıkarmak çok zordur ama böyle bir markayı sonlandırmak da bir o kadar kolaydır, bu yüzden tüm markalaşma stratejinizin işinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor.

  1. Pazarlama:

Ürününüz veya servisiniz ne kadar mükemmel olursa olsun, iyi bir pazarlama stratejiniz olmadan başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

Pazarlama, işinizin can damarıdır. Harika bir ürününüz, kaliteli bir müşteri hizmetleri anlayışınız, yaygın bir popülerliğiniz ve göze çarpan bir organik büyümeniz olsa bile kendinize sormanız gereken asıl soru şudur: “Bir sonraki ciro hedefime daha hızlı ulaşmak istiyor muyum?” Eğer cevabınız evet ise bu durumda pazarlamaya yatırım yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca bu alandaki yatırım getirisini ölçmek de kolaydır, bu yüzden pazarlama stratejinizi işinizdeki en güvenli yatırımlardan biri olarak kabul edebilirsiniz.

  1. Müşteri Hizmetleri:

Satış öncesinde ve sonrasında, işin olmazsa olması müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetleri, firmayı alanında üst seviyelere çıkarabileceği gibi kötü örnek olarak da gösterebilir. Özellikle mikro ölçekli firmaların müşteri hizmetleri, ürünler hakkında ciddi anlamda bilgi sahibi olmalı ve kullanıcısını fazla prosedüre boğmadan direkt çözüm üretmelidir. Sitenizle alakalı, internette olabilecek en küçük bir şikâyetin bile daha sonra bir şekilde karşınıza çıkacağından emin olabilirsiniz.

  1. Ürünlerin Ulaştırılması:

Ürünlerin ulaştırılması, müşteri memnuniyeti ile doğrudan alakalıdır. Büyüyen bir marka iken bunu yerine getirmek her zaman kolay olmayabilir. Bu, büyük perakendeciler ile kıyaslandığında küçük perakendeciler için çok daha zor bir görevdir.

Türkiye’deki bir iki büyük e-ticaret firması, hâlihazırda müşterilerin servislerden beklentilerini bir hayli yükseltmiştir. Bu da ürünü aynı gün teslim etmek, yani çok hızlı sevkiyat anlamına gelmektedir.

Bu standartları karşılamak müşterilerinizi mutlu edecek ve işletmeniz için uzun vadede epeyce olumlu katkı sağlayacaktır.

Eğer operasyonel anlamda bu beklentileri karşılamakta zorluk yaşarsanız, müşterilerinizin iyi niyetlerini suistimal ediyor olarak algılanacak ve bu kişilerin sitenizden yeniden ürün alma şansını azaltıyor olacaksınız. Bu da işletmeniz için müşterileri kazanmak adına karşıladığınız masrafları, mevcut kitlenizi sabit tutabilmek için yeniden ödemek zorunda olacağınız anlamına gelmektedir.

Yaptığım araştırmalarda, aynı gün teslimat seçeneğinin şu an için İstanbul’un belli bölgelerinde yapılabilmekte ve büyük hacimli e-ticaret siteleri tarafından kullanılmakta olduğunu gördüm. Mikro ölçüdeki e-ticaret sitelerindeki gönderi adetleri az olduğundan, bu hizmetin sunulması söz konusu siteler için şimdilik mümkün görünmemektedir. Ama inanıyorum ki ilerleyen dönemlerde aynı gün teslimat yapan firmalar çoğalacak ve küçük e-ticaret siteleri de bu hizmeti kullanabileceklerdir. 

  1. Kargo:

Kargo, genellikle e-ticaret işletmelerinin en büyük maliyetlerinden biridir ve kargo firmaları, e-ticaret sitelerinin müşterilerine fiziksel olarak ulaştıkları iş ortaklarıdır.

Eğer kargo masraflarınız düşük ve kâr marjınız yüksek ise bir pazarlama kampanyası olarak müşterilerinize ücretsiz kargo fırsatı sunabilirsiniz. Örneğin, belli bir tutarda sipariş verildiği takdirde kargo ücretini firmanızın karşılayacağını duyurabilirsiniz.

Kargo için talep edeceğiniz ücret, düşündüğünüzden daha önemli bir etkendir. Kullanıcılar ücretsiz kargo seçeneğini fazlasıyla severler. Bu durumun satışlarınıza olumlu yönde etki ettiğini göreceksiniz.

Ücretsiz kargo aslında bir satışı tamamlamanıza yardımcı olur ve müşteriler için bir maliyet olmaktansa sizin pazarlama bütçenizin bir parçası hâline gelir.

Ülkemizde, lojistik sektöründe maalesef büyük sorunlar yaşanmaktadır. Kargo teslim süreleri uzamakta, kargo firmalarının müşteri hizmetleri verimli olarak çalışmamaktadır. Uzun çalışma süreleri ve düşük ücret politikaları kargo firmalarındaki personeli mutsuz etmekte, bu da müşteri memnuniyetsizliğine neden olmaktadır. Kendi mutlu olmayan bir çalışanın müşteriyi memnun edebilme ihtimali yoktur.

Şikâyetleri en aza indirmek için yapılması gereken, birden çok kargo firmasıyla anlaşıp kullanıcılara seçme şansı sunmaktır. Çünkü her kargo firmasının başarısız olduğu bölgeler vardır. Çalıştığınız kargo firması bir bölgede başarısız ise o bölgeden alışveriş yapan kişi sizi tercih etmeyecektir.

Unutulmaması gereken en önemli şey ise bu beş bileşenin beşinin de birlikte ve aynı anda çalışması gerektiğidir.

Bu alanlar birbirleriyle etkileşimde olduğundan, bir alana yoğunlaşıp diğerlerini ihmal ederek başarıya ulaşamazsınız.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

4 yorum

  1. gayet başarılı bir yazı olmuş yazılarınızı takip edeceğim.

  2. Pazarlama ve reklam herşeyden önemlidir. Özellikle ülkemizde görsellik ve reklam. Adwords uzmanı ile bana bir grafiker verin bir de bütçe sizi ülkedeki en zenginler arasına sokabilirim.

  3. Saffet Gökhan Aydın

    E-Tİcarette ülkemizde başarılı olmanın yollarının basit olduğunu düşünüyorum zamanında teslimat, müşteri ilişkileri kontrolu, kaliteli ve ucuz ürün , site değerlemesinin ve swot analizlerinin sürekli yapılması ve reklamaj.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!