Menü
23Eyl

E-Ticaret İçin Ödeme Yöntemleri

Havale/EFT ile Yapılan Ödemeler :

Havale/Eft ile gerçekleştirilen ödeme, ekstra indirim sağlayan internet sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar için avantajlı bir ödeme yöntemi gibi gözükse de artık internet üzerinden yapılan bu işlemlerden ücret alınması ve banka şubelerinden yapılan işlemlerden de yüksek ücret alınması bu yöntemi dezavantajlı duruma getiriyor.

Olabildiğince fazla banka ile çalışmak ve kırsal kesimlerde çok aktif olan PTT’nin verdiği Posta Çeki hesabına sahip olmak, bu konuda firmalara avantaj sağlayacaktır. 

Kredi Kartı / Bankamatik Kartlarıyla Yapılan Ödemeler:

Bir tane sanal pos ile tüm kredi ve banka kartlarına hizmet verme şansınız vardır, fakat işin içine taksit girdiğinde söz konusu bankanın kendi posunun olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Son zamanlarda bankalar birbirleriyle anlaşıp, taksitli kartları ortak vermeye başlamışlardır. Örneğin, Maximum Kart özellikli kartı İş Bankası ve Ziraat Bankası vermektedir. Bu bankalardan birinin sanal posuna sahip olmak iki bankanın kartına da taksit yapma fırsatı vermektedir.

Türkiye’de en çok tercih edilen 7 (Maximum, Axess, Bonus, Card Finans, World, Paraf, Advantage) taksitli kredi kartı olduğunu ve sanal pos maliyetlerinin yıllık 1.000 TL olduğunu düşünürsek, toplamda yıllık olarak 7.000 TL’lik bir sanal pos maliyeti ile karşı karşıya gelirsiniz.

Tabii bu 7 sanal posun sadece maddi yükü de yok, bu poslar için bankalarla ayrıca bir anlaşma yapılması, iade vb. işlemlerle alakalı olarak bankalarla ayrı ayrı uğraşma durumları da söz konusu.

Bu operasyonel maliyete ve sanal pos giderlerine katlanmak istemeyenlere alternatif ödeme yöntemlerine yönelmelerini tavsiye ederim. Çok yakın zamanda bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazacağım.

Kapıda Yapılan Ödemeler:

Bu yöntem, daha önceki yazılarda da anlattığım gibi, kargo firmaları aracılığıyla sipariş teslimi esnasında yapılan ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme ile ilgili detaylı yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

GSM Şirketleri Aracılığıyla Yapılan Ödemeler:

 GSM şirketleri tarafından verilen bu hizmet, cep telefonu faturanıza yansıtılarak veya ön ödemeli hattınızdan tutarın alınmasıyla gerçekleştirilen ödeme yöntemidir. Firmamız bu ödeme yöntemi ile çalışmadığı için benim de çok bilgi sahibi olduğum bir yöntem değildir. Daha önce yapmış olduğum araştırmalarda, bu yöntemde ödeme limiti özelliğinin yer aldığını görmüştüm. Sitemizin sepet ortalaması da bu limitin üstünde yer aldığı için söz konusu yöntemi tercih etmediğimizi söyleyebilirim. 

Alternatif Ödeme Yöntemleri :

Alternatif ödeme yöntemlerinden bahsetmeden önce, sitemize ekleyeceğimiz her alternatif ödeme yönteminin bize yeni müşteriler kazandıracağını söylemem gerekiyor.

Alternatif ödeme yöntemleri her geçen gün gelişiyor. Ben sizlere kendi kullandığımız alternatif ödeme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Paypal: Dünya çapında geçerliliği olan, Türkiye’de de uzun yıllardır kullanılan bu sistemi şirketimiz de uzun zamandır kullanmaktadır. Herhangi bir sorun yaşamadığımız, belirli bir komisyon vererek ödeme aldığımız bir sistemdir. Sitemizde %5 gibi bir kullanılma oranı var ve bence kullanılmaya değer bir sistem. Yurtdışına da satış yapma şansı olan e-ticaret siteleri için olmazsa olmaz diye düşünüyorum.

Payu: 2012 yılından beri kullandığımız bir diğer ödeme sistemidir. Kredi Kartı/Bankamatik kartlarıyla yapılan ödemeler kısmında bahsettiğimiz 7 bankanın birden tek bir ödeme sistemi üzerinden kullanımı ve takibini yapabildiğiniz bir ödeme sistemidir. Banka komisyon oranlarına göre daha yüksek bir oran ile çalışsalar da satış hacmine göre tercih edilebilir. Ayrıca tek tek bankalar ile anlaşma yapıp iyi oranlar almaya çalışmak ve her bir bankaya sanal pos ücreti ödemektense bu ödeme sisteminin tercih edilmesi mantıklı duruyor.

Burada yaşadığımız en büyük sorun, müşterilerimizin kredi kartı ekstrelerinde firmamızın adı yerine payu ödeme sistemleri yazması. Bundan dolayı müşterilerimizden şikâyetler alıyoruz. Aslında sistem, müşterilerimize “Ödemeniz Payu ödeme sistemi ile alınmıştır” şeklinde otomatik bir e-posta gönderiyor ama genelde kullanıcılar buna pek dikkat etmiyor.

Başka ödeme sistemi yok mudur, elbette vardır ama bizim kullandığımız ve benim bilgi sahibi olduğum ödeme sistemleri bunlar. Alternatif ödeme yöntemlerini beraber tartışarak benim de yeni ödeme yöntemlerini öğrenmeme yardımcı olabilirsiniz.

Edit : Son güncellemeler ile kredi kartı ekstrelerinde alışveriş yapılan firmanın ismi yazmaya başlamıştır.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Bir yorum

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!