Menü
30May

Sektöre Ayak Uydurmak – Yenilik Yapmak

yenilik

Her sektörün kendine özgü dinamikleri vardır. Belirli standartlar çerçevesinde hizmet üretirler. Bu standartlar nelerdir derseniz kimse sayamaz, çünkü kimse bu standartların farkında değildir.

İnsanlar en büyük hatayı bu noktada yapar; genele bakar ve benzer şeyler yapar, sektörün önde gelenlerini takip edip, onları taklit eder.

Firmalar, ancak bulundukları sektör içinde farklılık yaratıp, standartların dışına çıkarsa ön planda olur.

Başarılı olmak istiyorsak farklı bir şeyler yapmalıyız. Örneğin, Türkiye’de fuarların verimli olduğu dönemlerde, bulunduğumuz sektör ile alakalı fuarlara girmemiz önerilirdi. Biz ise sektörümüzle alakalı fuarlar dışında farklı sektörlerde fuarlara katılırdık.

Buralardan çok güzel sonuçlar ile dönerdik, çünkü o fuardaki tek hırdavat mağazası biz olurduk ve dikkat çekerdik.

Bulunduğumuz sektörde şu an herkesin yaptığı, ayağa düşmüş onlarca farklı hizmeti yıllar önce yapmış bulunmaktayız.

Örnek vermek gerekirse, bundan 11 yıl önce Türkiye’de e-ticaret faaliyetleri yok denecek kadar az iken biz sektörümüzdeki ilk e-ticaret sitelerinden birini kurduk.

Şu an baktığımızda e-ticaret sitesi olmayan firma yok gibi. Bu işe erken başlamamız bize çok mesafe aldırdı. Bizden sonra kurulan birçok e-ticaret sitesi bizi taklit etti.

İşin komik tarafı, geçen yıl 10. yılımız dolayısıyla logomuza “E-ticarette 10. yılımız” şeklinde bir eklenti yapıp kampanyalar düzenledik. Aynı sektörden iki üç firma “E-ticarette 7. yılımız”, “Ticarette 13. Yılımız” gibi benzer eklentilerle kampanyalar yaptı.

Biz 10. yılımız deyip, %10 indirim yaptık. Onlar 7. yıllarında % 7 indirim yaptılar.

Claudianius’un, “Bir rakibinizin sizi taklit etmesinden endişelenmeyin. Sizin yolunuzdan ilerliyorsa, sizi yenemez” sözünü çok severim.

Sonuç olarak, yenilikler yapıp farklılık yarattığınız sürece çağa ayak uyduracak ve başarıyı peşinizden getireceksiniz.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!