Menü
9Ara

Ülkemizden Bir Black Friday Geldi Geçti

black-fridayHer cuma, “hayırlı cumalar” mesajları aldığım güzel ülkemde, haftanın son günü olan 25 Kasım’da Black Friday mesajları aldım. Peki Black Friday neydi, ismi nereden geliyordu? Bilmeyenler için, çıkış noktasını anlatayım. Aslında Türkçe tercümesi Kara Cuma olan bu günün hem bir çılgınlık olarak hem de olumsuz bir sıfatla anılması çelişkili bir durum gibi görünebilir.

Black Friday olarak bahsedilen gün, ismini ilk kez 1961 yılında, Philadelphia‘da alışverişte yaşanan yoğunluk nedeniyle almış. Tabii bu yoğunluk hem trafikte hem de yaşamın başka yönlerinde o gün ciddi sonuçlara ve sorunlara neden olmuş. Black ismi muhtemelen buradan geliyor. O günden sonra firmalar, şirketler ve mağazalar bunu fırsata çevirmeyi bilmiş ve her yıl Black Friday günü düzenlenmiş ve düzenlenmeye devam etmekte ve bu gün de her şey indirimde olduğu için çılgınca alışveriş yapılmakta.

Birçok büyük firma Walmart’tan, Amozon’a kadar bu indirim gününü fırsata çevirmiş durumda. Tabii bu yoğunluktan en büyük payı işçiler alıyor. İşçiler bu günde, güne daha erken başlıyor ve gün onlar için daha yorucu geçiyor. İsmine yaraşır bir neden daha.

Dünyada yaşanır da benim ülkemde yaşanmaz mı? Bu yıl, 25 Kasım’a tekabül eden Kara Cuma’nın yansımalarını ülkemizde de gördük. Firmalar, internette Black Friday adı altında ciddi indirimler yapmışlardı. Aslında birçoğu fiyatlarını yükseltip sonrasında kampanyalarla müşteriyi çekmeye çalışıyordu; bunda da başarılı oldular diyebiliriz.

Aslında çoğu firma, N11.com’un 11.11 tarihine özel yapmış olduğu efsane kampanyayı gölgede bırakmaya çalışıyordu ama bunda başarılı olamadılar. Bence, Türk e-ticaret tarihinde, rekor satışın haricinde, çok iyi planlanmış bir kampanya idi.

Sadece internette mi, bu hafta sonu gittiğim bir AVM’de de tüm mağazalarda Black Firday gününe özel gerçekleştirilmiş %30 – %50 oranlarındaki indirimler tüm vitrinleri süslüyordu.

Mağazalar, firmalar, sanki ticaret hayatlarında ilk defa indirim yaparcasına duyurular yayımlıyor, reklam kampanyaları düzenliyorlardı.

Aynı firmalar, daha büyük indirim oranları ile bu hafta vitrinlerini büyük yıl sonu indirimi diye süslemeye başladılar bile. Burada da bir fırsattan başka bir fırsat yakalayarak satışlarını artırmayı hedefledikleri görülüyor.

Döviz kurunun bu kadar yükseldiği, ülke olarak ekonomik bir darboğazın içinde olduğumuz şu günlerde ki devam edecek gibi görünüyor, hazırlıklı olmak ve temkinli davranmaya devam etmek gerekir. Tüketici olarak yapmamız gereken özellikle ithal ürünler söz konusu olduğunda, sırf avantajlı fiyatlara sahip oldukları için değil, ihtiyacımız olduğu için o ürünleri satın almaktır. Böylece hem kendi ekonomimize hem de ülke ekonomisine ufakta olsa bir faydamız olacaktır.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!