Menü
27Ara

İsmin Marka Hali & Marka İsimlendirme Rehberi

isminmarkahali
İsmin Marka Hali & Marka İsimlerindirme Rehberi – Duygu Phillips

Eğer sürekli bir şeyler üreten, yeni web siteleri açan biriyseniz, marka oluşturmanın ve isim bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

Böyle biri değilseniz bile en azından, çocuğunuz varsa ona isim koyarken yaşadığınız süreci hatırlıyorsunuzudur veya bir yakınınızın çocuğuna isim koyarken yaşadıklarını gözlemlemişsinizdir.

Bana göre, günümüzde, yapacağınız işe isim bulmak, alan adı bulmak, bunu marka tescili yaptırmak, proje üretmekten ve iş yapmaktan daha zor.

Tam bu süreçte, internette kitap ararken İsmin Marka Hali & Marka İsimlendirme Rehberi adlı kitaba rastladım.

Yazarın da Türk olması, bende, kitapta Türkiye’den örneklerin olabileceği ve kitabın Türk kültürüne uygun bir isim bulma rehberi olabileceği kanısını uyandırdı. Büyük bir heyecanla ve beklentilerimi karşılayacağı ümidiyle kitabı hemen sipariş ettim ve elime ulaşır ulaşmaz okumaya başladım.

İçindekiler kısmına baktığımda, kitabın dört bölümden oluştuğunu ve kitapta, tam da merak ettiğim soruların, çalışmaların yer aldığını gördüm. Başlıklar şu şekilde verilmişti:

İsmin Önemi ve İsim Bulma Zorlukları

Başarılı İsimler Bulmak

İsim Çalışması Süreci

İsim Hikayeleri

Kitabı okumayı sürdürdükçe keşke kitabı daha önce bulup alsaydım diye hayıflanıyordum çünkü yakın zamanda üç tane yeni websitesi için alan adı bulmam gerekiyordu. Bu isimleri, bir aylık çalışma sonucunda bulmuş, alan adlarını almış ve marka tescil işlemlerine başlamıştım.

Kitabı bitirdiğimde yine de bulduğum bu isimlerin doğru tercihler olduğuna kanaat getirdim. Yalnız zaman açısından kaybım olmuştu; bu kitabı zamanında alıp okusaydım bir aylık karar alma sürecini belki de yarı yarıya azaltabilirdim.

İsmin Marka Hali & Marka İsimlendirme Rehberi, sadece bir marka ismi bulmak için okunacak bir kitaptan çok daha ötesi. Alan adı alacaklardan, çocuklarına isim koyacak ebeveynlere kadar herkesin okuması gereken faydalı bir kitap.

Bunlardan hiçbirini yapamayacak olsanız bile hem genel kültürünüzü geliştirmek adına hem de çoğu zaman yaratıcılığın sınırlarını zorlayan marka danışmanlarının ve bir hikâyesi olan bazı markaların, isimlerini bulan kişilerin zihinlerinden geçenleri anlayıp farkındalığınızı arttırmak adına bildiğiniz markaların isimlerinin nereden geldiğini öğrenmenizi öneririm.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!