Menü
2Kas

Alexa Nedir? Alexa Değerine Göre Site Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

alexa

Alexa, Google’ın da site değerlemesinde dikkat ettiği sayaç sitelerinden biridir. Amazon tarafından kurulan Alexa, sitenize gelen ziyaretçi sayısına göre sizi dünya çapında ve ülkenizde bir sıralamaya sokar. Bu sıralama sizin dünyada ve Türkiye’de kaçıncı sırada olduğunuzu gösterir. Alexa, sitenizin ortalama 90 günlük ziyaretçi sayısına göre değerlendirme yapar.

Bu sıralamaya dışarıdan müdahale mümkün değildir, fakat günümüzde Google’a “Alexa sırasını yükseltme” yazdığınızda ücret karşılığı sitenizi yükseltecek birçok kişi bulabilirsiniz. Bu çalışma sonrasında da ciddi bir sonuç alırsınız. Bu da, işi bilmeyenlerde sitenizin çok fazla ziyaret edildiği kanısını uyandırır.

Şimdi gelelim dışarıdan yapılan hileler dışında Alexa değerlerinin doğru olup olmadığına. Eğer sitenizi ziyaret eden kişilerde Alexa Toolbarı yok ise ziyaretlerinin sitenize bir faydası olmayacaktır.

Onun için, Alexa değerine göre sitenize bir değer biçmeniz, rakiplerinizi analiz etmeniz %100 bir başarı getirmeyecektir. Örneğin, kendi sektörümde olan bir firmanın Alexa sıralaması çok yüksekte iken, bu firma ile alakalı araştırma yaptığımda Alexa değerini hile ile yükselten bir firmanın referanslarında olduğunu görmem zor olmadı.

Alexa tabiri caiz ise Fala inanma falsız da kalma, sözüne tam olarak uyan ve bilinmesinde fayda olan webmaster araçlarından biridir.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!