Menü
9May

Alternatif Ödeme Kanallarından Paypal Türkiye’de Ne Durumda?

paypalturkiye

Uzun yıllardır bir tüketici olarak Paypal hesabına sahibim. Yurtdışı alışverişlerimde ve Türkiye’deki bazı sitelerden hep Paypal hesabım üzerinden alışveriş yaparım.

Türkiye’de de yönettiğim sitelerde mutlaka Paypal ile ödeme alınmasını sağlarım. Fakat Türkiye’de Paypal çok tercih edilen bir ödeme kanalı olarak durmamaktadır.

Bunun en büyük nedeni öncelikle Türk halkının taksitle alışverişi çok sevmesidir. Paypal böyle bir hizmet veremediği için çok tercih edilen bir ödeme yöntemi olamadı.

Diğer bir nedeni ise uçak bileti alımında itiraz süresinden dolayı ancak 3-4 gün gibi bir süre öncesinde bilet alınabilmesi. Örneğin 10 Mayısta 11 Mayıs için Paypal ile bilet almanıza sistem izin vermemekte.

Ayrıca belirli bir tutar üzerine ya da yurtdışı biletlerinde de bu kısıtlama söz konusu.

Hal böyle olunca, Paypal Türkiye’de çok fazla tercih edilen bir ödeme kanalı olarak kullanılmamaktadır.

Tüm bunlara bir de Paypal Kart hizmetine Türkiye’deki kanunlar nedeniyle kısıtlamalar getirilmesi ve sonrasında Paypal’ın Paypal Kart projesini bitirmeye karar vermesi eklenince bu sistem daha da gerilemiştir.

Bir e-ticaret sitesi yöneticisi olarak, Paypal ile ödeme imkânının mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Edit : Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığı lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerini 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla durdurmuştur.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!