Menü
29Nis

E-Ticaret Sitelerinde Kargo Seçeneklerinin Önemi

kargo1

Türkiye’deki Kargo firmalarının durumu ile alakalı linkte okuyabileceğiniz yazıyı yazmıştım:

http://yerliyapim.com/turkiyedeki-kargo-firmalarinin-durumu

Yönettiğim ve danışmanlık yaptığım sitelerde yaşanan müşteri memnuniyetsizliklerinin %60’a yakınının, maalesef kargo firmalarından kaynaklanmakta olduğunu belirtmeliyim.

Her ne kadar iyi hizmet veren bir e-ticaret firması olursanız olun, çalıştığınız kargo firmasından dolayı ciddi sorunlar yaşamanız mümkün.

Biz hacim olarak fazla gönderi yapmadığımız için tek bir kargo firmasıyla çalışıyor ve müşterilerimizi de bu firmaya yönlendiriyorduk.

Zamanla gönderi hacmimizin artmasından ve insanların kargo firmalarıyla yaşadıkları kötü tecrübelerden dolayı müşterilerimizden, “Eğer siparişimi kargo ile gönderecekseniz sizden sipariş vermeyeceğim” tarzı şikâyeler almaya başladıktan sonra ikinci bir kargo firmasıyla anlaşma yapmamız gerektiğini düşünmeye başladık.

Bazı kargo firmaları belirli bölgelerde gerçekten saç baş yoldurduğu için insanların sırf çalıştığımız kargo firması yüzünden sipariş vermemeleri çok can sıkıcı bir hal almıştı.

2016 başında ikinci bir kargo firmasıyla anlaşma yapıp üyelerimize alternatif sunmayı başardık. Kargo ile alakalı sorunlar da bir anda azalmaya başladı.

Çünkü artık üyelerimize bir dayatma yapmıyor, seçme hakkı veriyorduk. Onlar da bölgelerinde iyi olan kargo firmasını seçip siparişlerini veriyorlardı. Sorun yaşasalar bile kendi tercihleri olduğu için bize fazla yüklenmiyorlardı.

Tabii bu müşteri memnuniyeti tarafı. Bir de işin maddi boyutu var. Kargo firması alternatifi sunduğumuz için bizden tekrar alışveriş yapan üyelerimiz oldu.

Bir üyemiz, “Eylül ayından beri sizden bir ürün almayı düşünüyordum fakat çalıştığınız kargo firması dolayısıyla bu alışverişi gerçekleştirmiyor, sepetimde bekletiyordum. Göndermiş olduğunuz ‘… kargo firmasıyla da çalışmaya başladık” mailinizden sonra, sepetimdeki ürünlerin siparişini verdim. Önerimi dikkate aldığınız için teşekkür ederim’” şeklinde bir mail göndermişti.

Artık iki kargo şirketi ile çalıştığımız için müşterilerimizin seçme şansı oluyor ve müşteri memnuniyetini yukarlara taşıyabiliyorduk.

İkinci bir kargo firmasının bizim için iyi bir karar olduğunu geç de olsa anladık.

Yeni başlayanlar için tavsiye:

Başlangıçta gönderi hacminiz az olacağı için tek bir firma ile çalışıp, gönderi hacminiz arttıkça ikinci, hatta üçüncü bir kargo firmasıyla çalışmaya başlamanız iyi olacaktır.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!