Menü
23Şub

Çin İstilası

 

cin

Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, beğendiğiniz bir ürünün nerede yapıldığına bakarsanız büyük ihtimal “Made in China” veya “Made in PRC” ibaresini göreceksiniz.

Bir ürünün Çin’de üretilmesi Türkiye’de maalesef çok büyük bir handikap. Genelde insanlar markalı ürünlerde “Çin Malı” ibaresini gördükleri zaman, ellerindekini sahte bir ürün olarak düşünüyorlar.

Aslında olay öyle değil tabii. Günümüzde neredeyse bütün büyük markaların Çin’de fabrikaları mevcut. Marka güvencesiyle Çin’de üretilen bir üründe sorun yaşasanız bile arkasında büyük bir marka olduğu için sorununuz bir şekilde çözülecektir. Yeter ki siz sahte bir ürün almayın.

Bu konu ile alakalı en güzel örnek:

Hepimizin hayatına bir şekilde giren Apple ürünlerinin arkasında yazan “Designed by Apple in California Assembled in China” yazısı.

Ben, Apple Çin’de üretiliyor diye Apple kullanmayan birini daha hiç görmedim.

Türkiye’de Çin mallarına ön yargılı bakılmasının en büyük nedeni ise ülkemizdeki vizyonsuz ithalatçıların kalitesiz, ucuz Çin malı ürünleri getirip onları burada satması ancak yedek parça, servis gibi hizmetleri sunmayıp insanları mağdur etmesidir. Türkiye’de, Çin’den sadece bir konteynır malzeme getirip ortadan kaybolan yüzlerce firma var. İthalatçı getirdiği ve ürettirdiği malın arkasında durmayınca insanlar Çin mallarına karşı ön yargılı oluyor.

Avrupa’da ise durum çok farklı. Birçok Alman, Amerikan firması Çin’de ürünler ürettirerek tüm dünyaya malzeme satışı gerçekleştirebilmektedir.

Ama Türkiye’den Çin’e ithalat yapmaya giden kişilerin, Çin’de ne kadar kalitesiz ürün varsa, ne kadar Avrupa’nın, Amerika’nın kalitesini beğenmediği için teslim almadığı ürün varsa Türkiye’ye getirdiklerini bilmek Çin mallarına ister istemez ön yargılı bakılmasına neden oluyor.

Sonuç olarak,

Alacağınız ürünün nerede üretildiğinden çok ithalatçı firmanın satış sonrası hizmet anlayışını önemsemeliyiz. Satış sonrası servis hizmeti var mı , yedek parça temin edilebiliyor mu , firma getirdiği malın arkasında durabiliyor mu , bu sorulara sağlıklı cevaplar alabilirseniz ürünü gönül rahatlığı ile alabilirsiniz, diye düşünüyorum.

 

 

 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!