Menü
1Mar

E-Ticaret’te Ürün Çeşitliliği Bir Avantaj mıdır Dezavantaj mıdır?

karmasikurun

Ürün çeşidinin fazla olmasını bir büyüklük olarak gösterip sitelerinin geliştiğini iddia eden yüzlerce firma var.

Çeşitlerin fazla olmasının özellikle ziyaretçi sayısı anlamında siteye avantaj sağlayacağı bir gerçektir. Zaten birçok site sırf bu yüzden sitesine aklına gelen tüm ürünleri ekler.

Ne fark eder zaten e-ticaret paketine para verdik; 100 ürün de aynı para 100.000 ürün de, diye düşünen sayısız site yöneticisi, site sahibi olduğunu biliyorum. Danışmanlık yaptığım birçok firmanın da yöneticilerinden bu sözü duyduğumu belirtmek isterim.

Hal böyle olunca 100.000 ürün çeşidiyle, “Türkiye’nin en büyük internet sitesi” diye piyasada onlarca siteye rastlamanız bir tesadüf değildir.

Gerçekten internet sitemizde ürün çeşidini arttırmak bir avantaj mıdır dezavantaj mıdır, bununla alakalı farklı görüşler vardır.

Ben de ürün çeşitliliğinin zaman zaman avantaj zaman zaman da dezavantaj olduğunu düşünenlerdenim.

Tabii bizim işimiz dezavantajları avantaja çevirip işimizde başarılı olmak.

Öncelikle hangi amaçla ürün çeşidimizi arttırdığımızdan ve bunda başarılı olup olamadığımızdan bahsetmek istiyorum.

E-ticarete başlarken, mağazamızda sattığımız ürünlerin hepsini internet sitemize de koymalıyız fikriyle yola çıktık.

Daha sonra üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ürün çeşitliliğimizi arttırmaya başladık.

Kâr marjının düşük olması, ne kadar ciro yaparsak maliyetlerimizi de o ölçüde karşılarız, diye düşünmemize neden oldu. Ürün çeşidini arttırdıkça sipariş sayımız da ciromuz da arttı.

Bununla birlikte kargo sürelerimiz uzadı, çünkü sitemizde artık sadece mağazamızda olan ürünler değil dışarıdan tedarik ettiğimiz ürünler de vardı.

Çalıştığımız bazı firmaların tedarik süreçlerini iyi yönetememeleri teslimat sürelerimizi uzattı ve bazen müşterimizi 1 hafta bekletip ürünü tedarik edemeyip siparişlerini iptal etmek zorunda kaldık. Hal böyle olunca müşteri memnuniyeti oranımızda düşüşler oldu.

Ürün çeşidi arttığı için de müşteri hizmetleri yetkililerimiz gelen sorular karşısında cevap veremez hale geldi.

Ayrıca koyduğumuz bazı ürünler yükte ağır fiyatta hafif olduğu için kargo ücretleri kâr marjımızın önüne geçti.

Bunların hepsini tecrübe ederek öncelikle kargo ile gönderime uygun olmayan ürünleri tespit edip bunların satışını durdurduk.

Bazı markalı ürünlerin ithalatçıları, üreticileri müşteri memnuniyeti sağlamadığı için ya o ürünü satmaktan vazgeçtik ya da kâr marjımızı yükselterek o ürün ile alakalı problemlere direkt kendimiz çözüm üretmeye başladık.

Ürün kalitesinde, satış sonrası servis hizmetlerinde ve tedarik sürecinde sorun yaşadığımız firmaların ürünlerini sitemizden çıkarmaya başladık.

Bazı ürünlerini koyduğumuz firmaların müşteri sorularını kendilerine yönlendirdiğimizde o müşteriyi bir şekilde bulup ulaşıp direkt satış yaptıklarını tespit ettik. Bu ürünleri derhal sitemizden çıkardık.

Tedarikçi olmak için görüştüğümüz bazı firmalara ürünlerinin internette satılamayacağını veya sitemize uygun olmadığını söylediğimizde, bu ürünleri satmak için değil reklam olsun diye koymak istediklerini duyduk.

Bunların hepsini göz önünde bulundurarak Türkiye’de ve yurtdışında isim yapmış firmaların ürünleri ve genel müşteri portföyümüzün ilgilenmeyeceği hiçbir ürünü sitemize koymama kararı aldık.

2 Yıl önce sitemizde kayıtlı 50.000 ürün olmasına rağmen, bugün sadece 8.500 adet ürün satışı yapılmaktadır.

2 Yıl önce yapılan satış adedi ile şu anki satış adedi ve ciro arasında, ürün çeşidi azalmasına rağmen ciddi artışların olduğunu da belirterek gerekli mesajı verdiğimi düşünüyorum

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

4 yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, çok teşekkürler. Kritik nokta istenilen ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra azaltabilmek. Yüksek ürün sayısına ulaşmadan yüksek ziyaretçiler beklemek, hele ki markalaşmış e-ticaret sitelerinin yanında çok zor.

  2. Öncelikle böyle güzel yazılar paylaştığın için teşekkür ediyorum. Yazıyı okurken hayat felsefem haline gelen Barış Özcan’ın “Az çoktan fazladır” adlı videosu geldi. Oradaki reçel deneyini dinlemenizi tavsiye ederim.

    • Murat Bey yorumunuz için teşekkür ediyorum. Videoyu ilk kez seyrettim. Okumuş olduğum bir kitapta bu deneyi okumuştum çok beğenmiş ve not almıştım ama notlarımının arasında bulamamıştım. Bunun içinde ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bu hikaye ile alakalı bir yazı yazacağım İnşallah.

      Tanıştığımıza memnun oldum. Selamlar

      Videoyu buraya koyalım https://www.youtube.com/watch?v=13Ck4tQzucQ

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!