Menü
20Eyl

Eskisini Getir, Yenisini Götür

 

eskisinigetiryenisinigotur
“Eskisini Getir Yenisini Götür” kampanyaları, ülkemizde, özellikle televizyonlarda sıklıkla gördüğüm kampanyaların başında geliyor.

Bu kampanyanın neden sürekli karşınıza çıktığını hiç merak ettiniz mi?

İnsanlar yeni bir ürün alacakları zaman ilk olarak eski ürünleri ne yapacaklarını düşünüyorlar. Bu eski ürünleri, kendileri için en doğru şekilde değerlendirememeleri, onları, neredeyse yeni bir ürün almaktan vazgeçirecek duruma getiriyor.

Firmalar bunu bildikleri için “Eskisini Getir, Yenisini Götür” kampanyaları ile son kullanıcıyı harekete geçirip yeni ürün satışını gerçekleştirebiliyorlar.

Sizin de değiştirmek istediğiniz eşyalarınız mutlaka olmuştur. Anneniz eşyaları değiştirmek istediğinde, babanızın, “Peki, mevcut eşyaları ne yapacağız?” diye sorduğunu duyar gibiyim.

Bu tür kampanyalar, özellikle ev eşyaları söz konusu olduğunda daha çok rağbet görür çünkü kampanyalar ile eski eşyalarınızı değerlendirip, yeni eşyalar alabilirsiniz; böylece, mevcut eşyalarınız gidince yeni eşyalarınız için de yer açılmış olur.

Bu kampanyanın, eski eşyayı ne yapacağız diye düşünen eşi ikna etmede önemli bir rol oynadığı kesin.
Bu konuyla ilgili olarak, beyaz eşya ve mobilya sektöründe hizmet veren bir arkadaşımla istişare yaptım. Arkadaşım, özellikle bayan müşterilerin, bu kampanyanın ne zaman başlayacağını sorduğunu ve kampanya zamanında ciddi bir hareketlenme olduğunu söyledi.

Ayrıca Türkiye’de 80’li ve 90’lı yıllarda mobilyaların ve beyaz eşya gibi ürünlerin zorluklarla alındığını ve yokluğun olduğu bu dönemlerde kısıtlı bütçeleriyle geçinen insanların, bu eşyaları atmaya kıyamadıklarını, genelde de bu kampanyaya katılan kullanıcıların yaş ortalamasının yüksek olduğunu belirtti.

Biz de bu fikirden hareketle, kendi firmamızda, “Eskisini Getir, Yenisini Götür” kampanyaları uygulayıp sonuçlarını gözlemledik.

Hırdavat ürünleri sattığımız kendi firmamızda da sonuç beklediğimizden farklı değildi; talep, genelde orta yaş ve ileri yaş diye tabir edilen yaş grubundan geldi.

Ayrıca, daha önce markasız bir ürün alıp, çok az kullanmasına rağmen eski ürününü getirip, yerine yeni markalı ürün alan ciddi bir müşteri grubumuz oldu.

Sosyal sorumluluk bilincine sahip olmanın gerekliliğine inanan bir firma olarak, bu kapsamda, eski ürünlere bakım yaptırıp, ihtiyaç sahiplerine hediye ettik. Buradan da güzel bir sonuç elde etmiştik.

Bu tür kampanyalara ilgi duyan kitlenin yaş ortalaması genellikle yüksek olsa da kampanya, aynı zamanda eski eşyalarını değiştirmek isteyen herkes için iyi bir fırsat olabilir. Bu da hem firma hem de alıcı için bir fırsatı, yeni alternatiflere çevrilebilir.

Siz de kendi sektörünüzde bu kampanyanın uygulanıp uygulanamayacağını tartışın, eğer uygun olduğunu düşünüyorsanız kampanyayı başlatın ve sonuçlarını görün.

 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

2 yorum

  1. yazarkafe içerisinde gezerken dikkatimi çekti. Bilinen bir olayı farklı bir açıdan ele almışsınız ayrıca bu yorumu yazdığıma göre de sonuna kadar okutmayı da başarabildiniz. Akıcı, fikir açıcı bu yazınız için teşekkür ederim

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!