Menü
27Eyl

Müşteri İlişkileri Üzerine / Çayla

cayla

 

Tuzla Marina’da arkadaşlarım ile yemek sonrası sohbet ediyorduk; muhabbet koyu olunca yemek yediğimiz restoranın çalışanlarının mekânı kapatmak için bizi beklediğini geç fark ettik; hemen hesabı ödedik ve kalktık.

Muhabbet yarım kalmıştı. Birer çay içip dağılalım, diye düşündük. Başka bir mekâna gitmek için yürümeye başladık.

Yolumuzun üstündeki mekânlardan birine girdik; bu seferde, garson kasayı kapattıklarını ve sipariş alamayacaklarını söyledi.

Tam çıkıyorduk ki kapıda oturan kişi, babacan bir tavırla, “Öyle kapıdan dönmek yok. Kasanın kapanması önemli değil, daha müşteriler oturuyor, misafirimiz olun, size çay ikram edeyim.” dedi.

Teşekkür ettik. Israr edince oturduk, çaylarımızı içerken de yaşadığımız bu olayla ilgili epey sohbet ettik. Yapılan jest, mekân sahibinin misafirperverliği, babacan tavrını yansıtan samimi cümleleri gerçekten çok içtendi ve orada kalmamızı sağladı.

Çaylarımızı içtikten sonra, hadi hesabı isteyelim, dedik. Ne diyeceklerini merak da ederek istedik hesabı. Mekân sabinin tavrının içtenliği cevabı az çok tahmin ettirse de ikramımız olsun, dediler. Birbirimize baktık, helal olsun, dedik. Çıkarken, mekân sahibine teşekkür ettik ve oradan ayrıldık.

Yazılarımda, genelde isim vermekten kaçınırım. Bunun nedeni, piyasada para karşılığı ya da ücretsiz hizmet almak amacıyla yazı yazan pek çok insan olduğunu bilmem. Onlardan biri olduğum düşünülsün istemem.

Özellikle de bu olaydan sonra söz konusu tavrın, yanlış olduğunu düşünmeye başladım ve bu tavrı, her şeyi maddi kazanç olarak değerlendirmeyen, hizmet sektöründe müşteri ilişkilerine değer veren firmalara yapılan bir haksızlık olarak görmeye başladım. Artık iç rahatlığıyla söyleyebilirim ki hizmetlerinde bu yaklaşımı benimseyen firmaları burada paylaşarak onlara destek olmaya çalışacağım. Faydam olursa ne mutlu bana.

Unutmadan, burası Tuzla Marina’nın sahil tarafında yer alan ve yeni açılan Çayla adında hoş bir mekân.

Hayat tesadüflerle dolu. Siz de çay içmek için girdiğiniz herhangi bir mekâna müşteri ilişkilerindeki samimiyeti görüp bağlanabilir, mekânın müdavimi olabilir; eşinize, dostunuza ve sevdiklerinize tavsiye edebilirsiniz.

Not: Bu yazıyı hesap almadılar diye yazdım sanmayın. Biz, bu jestin altında kalmayıp çay parasından fazla bir bahşiş bıraktık.

 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

3 yorum

  1. Volkan Görgülü

    Emrah, ben de sana katılıyorum, günümüzde nadir görülen bu hasret duyduğumuz anlara tanık olduğumuz zaman mutlaka paylaşmalıyız.

  2. Burak açık

    Gerçekten çok güzel bir olay ancak aslında sürekli görmemiz yaşamamız gereken şeyleri artık nadiren yaşadığımız için çok mutlu ediyor bu davranışlar bizi bizim hamurumuzda misafirperverlik var insana saygı sevgi var bu davranışları her yerde görmek duymak yaşamak dileğiyle
    Tebrikler çayla

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!