Menü
19Mar

Evden Çalışma namı diğer Home Office Uygulaması ile Alakalı Tavsiyeler

homeoffice

Corona virüsü krizi ile Türkiye’de çok önemli bir hal alan bu uygulama ile alakalı sizlerle tecrübemi paylaşmak isterim.

Türkiye’de mağazamız olduğu için hiç böyle bir tecrübem olmamıştı. Sürekli mağazada herkesi görebileceğim bir yerde olma gerekliliğim gürültülü ve stresli bir ortamda çalışmama neden oluyordu ciddi konsantre olma sorunu yaşıyordum hatta bazı önemli işlerimi eve götürüp evde hallediyordum.

Hep keşke daha sessiz daha rahat bir ortamda çalışabilsem hayali ile yanıp tutuşuyordum. Bu şekilde daha randımanlı çalışacağımı ve mutlu olacağımı düşünüyordum.

Devran döndü ve Almanya’ya yerleşmeye karar verdik. İlk etapta evden çalışmak zorunda idim çünkü kiraladığım depo çalışmaya müsait bir yer değildi. 

Ortaokul yıllarından beri aktif çalışan biri olarak evden çalışmak bana o kadar zor gelmişti ki anlatamam.

Bu sürece nasıl alıştığımı nasıl verimli hale getirdiğimi sizle paylaşmak  istiyorum. 

 • Kendinize Ait Bir Masa
  Ben ilk taşındığımızda yemek masasında çalışıyordum adı üzerinde yemek masası 15 günde 3 kilo almama sebep oldu. Gittim bir masa aldım çalışma verimliliğini arttırdım.
 • Rutin Yaptıklarınız
  Şirkette çalışırken sürekli çay içiyordum masamda çay olması benim çalışmama etki ettiğini gördüm ve çay demlemeye başladım. Bu çalışma verimliliğimi arttırmama neden oldu.
 •  Sık Sık ayağa kalkın evde gezinin
  Ben şirkette müşteri geldiğinde veya misafirim geldiğinde tokalaşmak için ayağa kalkıyordum bir hareketlilik söz konusu idi. Evde ise çalışırken ayaklarım uyuşmaya gözlerim yanmaya başlamıştı. Çünkü 5-6 saat bilgisayar başından kalkmıyordum. Belirli aralıklarla ayağa kalkıp bu uyuşmayı önledim. Artık tüm telefon görüşmelerimi evin içinde dolaşarak yapıyorum. Saat başı kalkıp bir camdan dışarı bakıp gözlerimi dinlendiriyorum.
 • Sabah bir iş başlangıç saati ve akşam iş bitiş saatiniz mutlaka olmalı
  İlk geldiğim günden beri buna çok dikkat ettim. Sabah 07.00 de bilgisayar başında oldum neden 07.00 diyenler için Türkiye Almanya arası zaman farkı dönemsel 1 ile 2 saat arası değişiyor. Çünkü tembellik ve rahatlık insanın çok kolay alışabileceği birşeydir.
 • Verdiğiniz molalarda kesinlikle yatar pozisyona geçmemelisiniz.
  İki üç kere bu hataya düştüm ve 1-2 saat uyudum 🙂
 • Yemek
  Yemek konusunda işyerinde iken öğlen otomatik olarak acıkıyordum çünkü çalışma arkadaşlarım yemeğe gidiyordu biri sende gelir misin diye soruyordu aklıma düşüyordu gidiyordum. 9 ay boyunca doğru dürüst öğlen yemeği yemediğimi söyleyebilirim sizin için öğlen yemeği önemli ise mutlaka öğle saatine bir yemek alarmı kurun derim.
 • Çalışmaya uygun ofis koltuğu
  Evde kullanılan sandalyeler uzun süreli oturuma çok uygun olmuyorlar iyi bir ofis koltuğu almanız
   
 • Dışarıda Çalışma
  Haftanın 1-2 günü yarım günde olsa mutlaka dışarıda çalışmaya önem gösteriyorum eğer dışarıda yapacak işim yoksa mutlaka bir kafede 1-2 saat kahve içerek çalışmalarıma devam ediyorum.
 • Işık
  Mağazada çalıştığım için hep fazla ışıkla çalışmaya alışık olduğum için burada da ışıklar açık çalışıyorum kapattığım zaman ruhum sıkılıyor uykum geliyor. Bence sizde ışıkları açıp çalışmalısınız.

9 aydır bunları yaparak epey bir yol aldım rahatlıkla randımanlı çalıştığımı söyleyebilirim ama ne yalan söyleyeyim sesli ortamda çalışmaya o kadar alışmışım ki hala bazen o ortamı arıyorum. Asıl bir konu daha var o biraz duygusal, aile şirketimiz olduğu için babamla yan yana oturuyorduk bazen sağıma bakıp onu göremeyince burnumun direği sızlıyor…

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!