Menü
17Mar

Corona

Merhabalar uzun zamandır yazı paylaşamıyorum. 9 ay önce Almanya’ya yerleştim ve burada bir firma kurdum. Bu tecrübeleri sizle paylaşacaktım fakat Corona diye bir bela dünyanın başına dert olunca bu konuya öncelik verdim.

Bizim insanımız genellemeyi ve kıyaslamayı çok sever. Yaşanan Corona krizinde de benzerini yaptı. 

Belli bir kesimin yaptığı stokçuluğu, fırsatçılığı ahlaksızlığı tüm müslümanlığa mal ettiler.

Son zamanlarda sosyal medyada gördüğüm ;

‘’ Almanya’da tüm hijyen ürünleri yarı fiyatına satılıyor ve el dezenfektanları ücretsiz dağılıyor ‘’ haberleri 

tabii ki öyle birşey söz konusu değil. Burada bedava bişey bulmak pek mümkün değil. 9 aydır burdayım bedavaya bir kere kavurma pilav yedim onu da cuma namazı çıkışı cami avlusunda yedim. 🙂

Bunu paylaşanlar bir kesimin yaptığı yanlış ile tüm müslümanlığı suçlarken aynı zamanda olmayan bir olayla alalakı diğer dinleri övebiliyor. 

Hatta Avrupa’da bedava dezenfektan verirmez iken Türkiye’de metro vb. çıkışlarda belediye sağolsun El dezenfektanları koymuş.

Dün burada mağazalarının kapanma kararından sonra biraz insanlar panikledi.

Bugün ben hızlıca alışverişe gittim çoğu temel gıda maddesi tükenmişti. Yetkililer ürüne göre gelecek tarihler ile alakalı bilgilendirme yaptılar. Haklı olarak talep 3-5 katına çıkınca mağaza stoklarının bittiğini söylediler. Merkez depolardan ürünler yarın itibariyle gelecekmiş.

Sanırım sorun yaşayacakları tek ürün  tuvalet kağıdı onun dışında süreç çok fazla uzamaz ise sorun yaşanmayacaktır.

Önlem alma konusunda ülkemizi tebrik etmek lazım tüm Avrupa ülkelerinden önlem anlamında bir adım önde olduğumuzu ve sürecin güzel yönetildiğini düşünüyorum. Bence burada günün sonunda başarısı ile Çin,  günün sonunda yaşadığı felaket ile İtalya örnek alınmalı.

Yakın zamanda Almanya’da sokağa çıkma yasağı gelecektir diye düşünüyorum. Mağazalarının kapanmasından sonra atılacak adım bu olmalı.

Türkiye’nin de yarın sokağa çıkma yasağını gündeme getirebileceğini düşünüyorum ki olması gereken bu bence.

Devlet anlamında kararlı adımlar atılırken bireysel anlamda maalesef ülkemizdeki insanların olayın ciddiyetini kavrayamadıklarını düşünüyorum. Buradaki her insan 1 metre kuralına uyuyor bugün kasiyer ile konuştum 10 dakika arayla eldivenini değiştiriyormuş el dezenfektesi yanında sürekli eline sıkıyor ayrıca mola sayılarını arttırmışlar temiz hava alıyorlar. Dün postaneye gittim siradaki herkes birbirinden uzakta duruyor.

Bu hafta bize gelecek bir Alman misafirimiz vardı dün aradı ve bu virüs olayları sonuçlanana kadar gelmeyelim dediler. 

Almanya’da üyesi olduğum dernek hükümet karar almadan önce derneği virüs olayları sonuçlanana kadar kapama kararı aldı. 

Gelelim Türkiye’ye;

Cumartesi günü bara giden kişi zaten yaşlılara zarar veriyormuş biz genciz diye fotograf paylaşıp  pazar günü 65 yas üzeri babasıyla yemek yerken fotograf paylaşıyor

Çocuklara birşey olmuyor diyen kisi çocuğunu Avm ye parka götürüp hafta sonu dedesine götürüyor 

Bizim ülkede önlem alanlarla pimpirikli , ruh hastası gibi sıfatlarla dalga geçiyorlar ama dikkatli olmak lazım

İtalya’da yaşayan Türk’ün siz buraların durumunu bilseniz degil sokağa camdan dışarı kafanızı çıkarmazsınız lafını beynimize kazımamız lazım.

Türkiye hükümet önlemleri anlamında tüm dünya ülkelerini geride bıraktı desem abartmış olmam ama işin ekonomik boyutu ile alakalı henüz tek kelime yok. İlk Almanya Şansölyesi Merkel ( eskiden cumhurbaşkanı diye biliyordum ama burada yaşayınca Şansölye olduğunu öğrendim ) sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron bütçe açıklayıp kimsenin ekonomik anlamda panik yapmaması gerektiğini söyledi.  

İnşallah yarın bizim ülkemizde Cumhurbaşkanımız ekonomik anlamda gerekli açıklamaları yapar ve vatandaşını rahatlatır.

Yoksa sıkıntı büyük . Bu virüse insanlar dayanabilecek gibi duruyor ama firmalar dayanabilecek gibi durmuyor.

Bu konuda benim pek umudum yok nedenini sorarsanız Üsküdar Belediye’sinin ve İgdaş’ın attığı mesajları fotoğrafta görebilirsiniz. Kan emicilerden gelen mesajları hiç söylemiyorum bile. Kan emicilerin kim olduğunu siz tahmin edersiniz 🙂 

06bf386c-21ee-474e-9958-13fdd67e5752

Umudumu yeşerten hareket ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın attığı tweet oldu, tebrik etmek lazım kendini.

Ekran Resmi 2020-03-17 16.32.52

Ayrıca Almanya’da bugün tarafımca çekilmiş fotoğrafları görebilirsiniz…

Bu arada bazı dostlara yoğunum diyordum mesai saatinde bu kadar uzun yazılar market alışverişi falan diye düşünmeyin son 1 haftadır satış yaptığım İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’ye ürün gönderimi yapamadığım için biraz zaman fazlam var 🙂 

Bu bir hükümet güzellemesi / eleştirisi vb. bir yazı değildir sadece burada yaşayıp gördüğüm ve Türkiye’deki haberleri ve dostlarımın, akrabalarımın Türkiye’de yaşadıklarını dinleyip, yapılanları karşılaştırdığım bir yazıdır lütfen siyaset bulaştırmayın.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!