Menü
22Ağu

Kapıda Ödeme ile Yapılan E-Ticaretin Dezavantajlarını Azaltmanın Yolları

kapıdaodeme

Bu yazının anlam kazanması için daha önce yayınladığımız “Kapıda Ödeme Nedir? Satıcı ve Alıcı Açısından Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?” başlıklı yazının okunmasını tavsiye ederim.

Alıcılar İçin:

İşini layıkıyla yapan bir e-ticaret sitesi sizin paranızı alıp ürünü göndermemeyi veya farklı bir ürün gönderip sizi mağdur etmeyi asla düşünmez. İyi bir e-ticaret sitesi ürünü size sağlam ve sorunsuz bir şekilde teslim edip ödemesini almayı hedefler. Onun için öncelikle alışveriş yapacağınız siteyi doğru tercih etmeniz gerekmektedir. Piyasa fiyatı 3.000 TL olan ve yurtdışında 2.500 TL’ye satılan bir ürünü 1.000 TL’ye Türkiye’deki bir siteden alıp ürünün orijinal olacağına inanmak açıkçası biraz saflık olur.

Her ne kadar kargo görevlisi siz siparişinizi kontrol etmeden kâğıdı imzalatıp gitmek istese de onu ikna ederek ürünü açın ve kontrol edin. Gerekirse ödemeyi yapıp imzayı sonra atacağınızı söyleyin. Çünkü genelde kargo görevlilerine “Sakın parayı almadan kargoyu verme, yoksa maaşından kesilir” diye tembih edilir. Bu yüzden onun da önceliği parayı alıp ürünü teslim etmektir; imza onun için ikinci plandadır. Önce ücreti ödeyeceğinizi söylemek görevliyi ikna edecektir.

Satıcılar İçin:

İnternet sitemizde nakit veya kredi kartı ile kapıda ödeme uygulamasına başladığımız zaman, %30 gibi bir oranda ürünü teslim almama durumunun oluştuğuna şahit olduk. Bu biraz can sıkıcıydı, fakat uygulama satışları olumlu etkilediği için bu duruma bir çözüm üretmek gerekiyordu.

İlk başta siparişini teslim almayan müşterilerimizi arayıp ürünleri neden teslim almadıklarını öğrendik. %30-%40 arası kargo firmasından kaynaklanan sebeplerdi. İadelerin ikinci büyük nedeni ise kredi kartının limitinin yetmemesi veya mobil pos cihazının kuryenin yanında olmaması veya çalışmaması idi. Diğer büyük bir neden ise kullanıcının ürünü satın almaktan vazgeçmesi, denemek için sipariş vermek istemesiydi.

Bu nedenleri öğrendikten sonra kargo firmamızı değiştirip, kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneğini iptal ettik. Sipariş veren müşterilerimizi de ürünü göndermeden önce arayıp bilgilendirerek bu iade oranını %10’lara kadar düşürdük. Ayrıca kapıda ödeme bedelini yükselterek ürün iade masrafını siparişlere eklemiş olduk.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

6 yorum

  1. Kapıda ödeme alıcılar için çocuk oyuncağı gibi olmaya başladı bu nedenle artık eskisi kadar olumlu bakamıyoruz bir satıcı olarak sizin fikirleriniz çok değerli bizce. Fakat biraz daha eleştirisel bakış açısı gerekiyor nasıl ki dikey e ticareti savunuyorsanız satıcı haklarıyla ilgili de bence bir yazı yakışacaktır size…

  2. Zaten en büyük sorun e-ticarette bu kargo ve kapıda ödeme. Sürekli satıcıya olan oluyor düşünsenize biri ayrı yerden 30 sipariş geçsin 30 unuda almasın veya geri yollasın. Ne yapacaksın çıkar yol ?

    • Aylin Hanım internette kötü niyetli alıcıya yapılabilecek birşey maalesef yok. Belki ileride e-ticaret siteleri bu tarz insanlarla alakalı bir karaliste hazırlayabilir. Başka bir çözüm yolu gözükmüyor.

  3. Emrah bey, 2 yıldır e-ticaret yapıyorum ve şu kapıda ödemelerden çektiğimi hiçbir yerden çekmedim, kargo firması ayrı dert, geri iade ayrı dert, yazılarınız çok etkili sürekli paylaşım bekliyoruz, çok keyifli ve gerçek çok teşekkür ederiz.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2016, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!