Menü
26Ağu

İnternet Sitemde Kapıda Ödeme Yöntemi ile Tahsilat Yapmalı mıyım?

kargo1

Bu yazının anlam kazanması için daha önce yayınladığımız “Kapıda Ödeme Nedir? Satıcı ve Alıcı Açısından Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?” ve “Kapıda Ödeme ile Yapılan E-Ticaretin Dezavantajlarını Azaltmanın Yolları” başlıklı yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Yeni kurulan siteler için en büyük sorun müşterilerin sitelere karşı güven probleminin olmasıdır. İlk siparişlerini kapıda ödeme seçeneğiyle verip, ürünlerini sorunsuz teslim alan müşterilerin, bu şekilde kendilerini güvende hissettikten sonra kredi kartı ile sipariş vermeye başladıklarına şahit oldum.

Yönettiğim siteye ait oranlar paylaşarak karar vermenizde sizlere yardımcı olmaya çalışayım.

Sitemize kapıda ödeme yöntemini eklediğimiz ilk yıl toplam ciromuzun %30’unu bu yöntemle gerçekleştirmeye başladık. Sonrasında site bilinirliliğini arttırdıkça ve güven kazandıkça bu oran %20’lere kadar düştü.

Bize güvenmeyen müşteri bizden malzeme almasın, fikriyle kapıda ödeme yöntemini kaldırmayı düşünsem de, bu yöntemle alışveriş yapan müşterilerimizle yapmış olduğumuz anketten sonra bu düşünceyi kafamdan sildim.

Sitemizden Kapıda Ödeme Yöntemiyle Alışveriş Yapma Nedenleriniz Nelerdir?

% 38 Güven

% 32 Kredi Kartı Kullanmama

% 24 Banka Para Transfer Ücretlerinin Yüksek Olması

% 6   Diğer

Sitemizden Kapıda Ödeme Yöntemiyle Alışveriş Yapma Nedenleriniz Nelerdir?

 

Sonuç olarak;

Kapıda ödeme sisteminde satıcılar için en önemli sorunun, gönderilen ürünün teslim alınmaması olduğunu düşünüyorum. Bir önceki yazıda bu oranı %10 ‘lara kadar indirdiğimizi ve doğacak masrafı kapıda ödeme ücreti altında karşıladığımızı yazmıştım.

Eğer sattığınız ürün size geri geldikten sonra bu ürünün tekrar satışında bir problem olmuyor, %10‘luk bir iade oranı da sizi korkutmuyor ve bu yöntem operasyonel anlamda sizi fazla yormuyorsa kesinlikle kapıda ödeme seçeneğini sitenize eklemelisiniz.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2016, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!