Menü
29Eyl

Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya – Salih Seçkin Sevinç

Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya – Salih Seçkin Sevinç

Kitap seçimini aşağıdaki 3 maddeyi göz önüne alarak yaparım:

 1. Yayınevi
 2. Yazar
 3. Kitabın Konusu

Optimist Yayınevi, yayımladığı kitaplarla daima ilgimi çeker ve Salih Seçkin Sevinç de sosyal medya başarılarını iyi bildiğim bir isim. Başlık da “Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya” olunca, tereddüt etmeden kitabı hemen internetten sipariş ettim. Güncel konuların yer aldığı ve işime faydası olacağına inandığım kitapları sipariş ettiğimde okumak için sabırsızlanırım. Siparişi verdikten iki gün sonra kitabım geldi ve okumam 3 gün sürdü. Aslında bir günde çok rahat bitirebileceğim bir kitaptı. Ama öyle bir okudum ki, verilen örneklerin, yaşanan olayların her birini kendi sektörüme uyarladım, düşündüm hayal ettim, hatta kitabı kenara koyup sosyal medya hesaplarımda bazı düzenlemeler yaptım.

Kitapta Facebook, Twitter, Instagram, Youtube başta olmak üzere neredeyse tüm sosyal medya kanallarından bahsedilmiş. Sosyal medyada bulunmanın artıları ve eksileri örneklerle güzel güzel açıklanmış.

Sosyal medya ile ilişki kurmaya başlamadan önce okunması gereken ‘’Firmaların Sosyal Medya Hakkında Yanıldıkları 10 şey’’ başlıklı çok güzel bir bölüm var. Sosyal medya hesabınız yoksa, bu başlıktaki maddeleri tek tek okuyup anlamadan açmayın, varsa da bekleyin derim.

Kitabı okurken, doğru şekilde yaptığım sosyal medya aktiviteleri beni acayip mutlu ederken, yaptığım yanlışlar yüzünden kendime kızıp hemen düzeltme yollarını aradım.

Bütçemiz kısıtlı olduğu için sitemizin sosyal medya yönetimini kendim yapıyordum. Herhangi bir uzman desteği almıyordum. Her zaman bu tarz uzmanlık gerektiren işlerin profesyoneller tarafından yapılmasına inanırım ama imkânınız yoksa sosyal medyada hiç olmamaktansa kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz, diye de düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra e-ticaret sitem ile alakalı sosyal medya kampanyalarına ağırlık verip, Twitter, Youtube gibi kanalları da kullanarak ziyaretçi sayımda ciddi bir artış yakaladım. Daha önce yapmış olduğum kampanyalara nazaran yeni kampanyalardan daha iyi sonuçlar almaya başladım.

Bu yüzden, huzurlarınızda Salih Seçkin Bey’e böyle bir kitap yazıp sosyal medya için büyük bütçelere sahip olmayan firmalara ve sosyal medya pazarlamasına ilgi gösteren insanlara yol gösterdiği için teşekkürü borç bilirim.

Kitabı okuduktan sonra sosyal medyanın pazarlama anlamında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu daha da iyi anladım. Yine de iş yoğunluğum gereği sosyal medya hesaplarımı bazen ihmal etmek durumunda kalıyorum. İşinin arasında sosyal medyaya zaman ayıran biri ile işi sosyal medya olan birinin firmaya katacağı değerin aynı olmasını beklemek biraz hayal oluyor. Onun için yazımın başında bu işi sosyal medya uzmanlarına bırakmanın daha doğru olacağını yazdım. Çünkü sosyal medya devamlılık ve takip istiyor. Sosyal medya hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak olalım, onca işin arasında bu alana vakit ayırmak başarılı bir sonuç getirmiyor. Kendi e-ticaret sitem için yaptığım sosyal medya faaliyetlerini yürüyerek hedefe ulaşmaya, bu işi profesyonel bir ekibe bırakırsam tempolu yürüyüş ile hedefe ulaşmaya, benim sektör ve sosyal medya tecrübem ile profesyonel ekibin sosyal medya uzmanlığını bir araya getirebilmenin ise koşarak hedefe ulaşmak olduğunu düşünüyorum.

Çok hızlı büyüyen, gelişen ve değişen sosyal medya kanallarının söz konusu olduğu ve rekabetin gitgide arttığı internet ortamında bir şekilde imkân yaratıp profesyonel bir sosyal medya uzmanı ile çalışılmasını tavsiye ediyorum.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

2 yorum

 1. Emrah eline ve kalemine sağlık. Neredeyse akademik tatlarda bir inceleme olmuş.
  Facebook sayfamda izninle bu içeriği paylaşıyorum 🙂
  https://www.facebook.com/yazarsalihseckinsevinc/?fref=ts

  Bu arada ilgi duyanlar için son makaleme de göz atın derim;
  https://medium.com/@salihseckinsevinc/yokluğa-övgü-günümüz-sosyal-medya-kullanımı-üzerine-eleştirel-bir-bakış-6336ccd204b6

  Sevgilerimle,

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!