Menü
6Eki

Ülkemizde En Yaygın Kullanılan E-Ticaret Modelleri

B2B (Business to Business): İşletmelerden İşletmelere Yapılan E-ticaret

Örnek : www.alibaba.com

İşletmelerden işletmelere derken, tekrar satış amaçlı yapılan satın almadan bahsettiğimizi vurgulamak isterim.

Örneğin, mağazamı serinletmek için internetten aldığım bir klima B2C iken satmak için aldığım klima B2B olarak adlandırılmaktadır.

Ülkemizde satıcı firmalara ciddi bir pazarlama ziyaretinin olması ve vadeli satış ile ürün satılması satıcı firmaların internet üzerinden alışveriş yapmasına engel olmaktadır.

B2C (Business to Consumer): İşletmelerden Son Kullanıcıya Yapılan E-ticaret

Örnek : www.hepsiburada.com, www.hizlial.com

Türkiye’de B2C amacıyla kurulan e-ticaret sitelerinin düşük fiyatlı ürünler satması özellikle Anadolu’da ticaret yapan firmaların bu ürünleri tekrar satma amacıyla almalarına neden olmaktadır.

Biz firma olarak B2C yapan bir e-ticaret sitesiyiz. B2B altyapımız kurulu olmasına rağmen şu an aktif halde değil. Bunun en büyük nedenleri sektörümüzdeki kâr marjlarının çok düşük olması ve satıcı firmaları düşük iskontolarla tatmin edemiyor oluşumuz.

Kâr marjı yüksek olan sektörlerde B2B yapmak biraz daha kolaydır.

C2C (Consumer to Consumer): Tüketicilerden Tüketiciye Yapılan E-ticaret

Örnek : www.sahibinden.com, www.gittigidiyor.com

Her ne kadar C2C için Sahibinden.com’u, Gittigidiyor’u örnek verdiysek de Sahibinden.com’un adına aldanmayın, %99 ihtimalle, oradan alacağınız bir ev emlakçıdan, alacağınız araba da oto galeriden olacaktır.

B2G (Business toGovernment ): İşletmeden Devlete Yapılan E-ticaret

Örnek : Devlet Kurumlarının internet üzerinden ihaleler açması

Ülkemizde son yıllarda yapılan devlet ihaleleri, şeffaflığı sağlamak adına internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Şeffaf oluyor mu, diye sorarsanız olmadığını size anlatabilirim.

C2G ( Consumer/Citizen To Government ): Devlet ile bireylerin yaptığı E-ticaret

Örnek: Trafik Cezası, Vergi gibi ödemelerin internet üzerinden yapılması

Ülkemizde E-Ticaret hacimlerinin artmasının en büyük nedeninin devlete yapılan ödemelerin internet üzerinden kolayca yapılabilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Özellikle motorlu taşıtlar vergisinin internet üzerinden taksitle ödenebilmesi çevremdeki birçok insanı internet üzerinden ödeme yapmaya yönlendirmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı olmayan kullanıcılar bile bu sebeple internet üzerinden ödeme yapmaya başladılar. Bu şekilde ödeme yapan kullanıcılar internetten yapılan işlemlerde bir sorun olmadığını görünce kendi ihtiyaçlarını da internet alışverişiyle karşılamaya başladılar.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2016, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!