Menü
3Oca

Yel Değirmenleri ile Savaşmayın

Son 3 senedir Türkiye içinde proje almıyordum. Yakın zamanda bir dostumun vasıtasıyla bir firma ile tanıştırıldım.

35 yıldır aynı sektörde bulunan, çeşitli markaların bayiliklerini yapan bu firma ile yaptığımız görüşmeler sonucunda birlikte çalışma kararı aldık.

Türkiye’de bayiliklerini yaptıkları ve ürettikleri malzemelerin internet üzerinden satışını gerçekleştirip, sonrasında ise Avrupa ve Amerika pazarına kendi ürettikleri ürünleri sokacaktık.

İşe, Türkiye pazarında kendi ürettikleri ürünlerle alakalı araştırma yapmakla başladık.

Sonrasında bayilikleriyle alakalı bir araştırma yaptık.

Büyük rakiplerini bizlere bildirdiler. Yaptığımız araştırmaların sonucunda, farklı bir firmanın daha aynı markayı sattığını gördük.

O firmanın fiyatlarını ve bilgilerini kendileriyle paylaştık. Böyle bir firmayı hiç duymadıklarını söylediler.

Firmayı sorguladığımızda, 11 aylık sektör geçmişi olan bir firma olduğunu öğrendik. 

Tahmin edeceğiniz üzere; en uygun fiyatla mal satan, firmanın büyük rakipleri değil 11 aydır faaliyet gösteren bu firma çıktı. 

Firmayı biraz daha araştırdığımızda; sahibinin, bayisi oldukları firmanın Türkiye temsilciliğinde çalışan üst düzey bir müdürün akrabası olduğu ortaya çıktı.

Öyle bir sistem kurmuşlardı ki bahsedilen firma tüm reklam bütçelerini bu firma için kullanmış. 

Kargo gönderilerini direkt o firma yapıyor, ayrıca pazar yerleriyle alakalı tüm pazarlıklar, komisyon indirimleri vs. ana global firma tarafından karşılanıyor.

Danışmanlığını yaptığım firma, global markanın yurtdışı merkeziyle iletişime geçti. Durumu anlatan güzel bir mail hazırladılar. 

Araştırma yapmak için yurt dışından Türkiye’ye gelen heyet, yaptığı araştırmalarda bu ilişkiyi çözdü ama içeride öyle büyük sıkıntılar varmış ki global firma Türkiye’den çıkma kararı aldı. 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!