Menü
1Oca

Aracı Her Zaman Kazanır

aracılık

Dünya üzerinde risk almadan aracılık hizmeti veren firmaların nasıl büyüdüğünü anlatmaya gerek yok sanırım.

Son zamanlarda Türkiye’de satılan en büyük firmanın Yemek Sepeti olduğunu söylersem, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Karnı acıkan, evinden yemek söylemek isteyen insanlarla; restoranları, kafeleri buluşturan bir site kurup, bunu 589 milyon dolara satabilmek aracılık hizmetinin ne kadar değerli bir iş olduğunu gösteriyordur, diye düşünüyorum.

Aynı zamanda operasyon maliyeti minimum olan, stok maliyeti, iade ürün maliyeti gibi unsurlarla uğraşmayan firmaların nasıl büyüdüklerini görmeniz de zor değildir.

Örnekler üzerinden devam edelim ;

Sahibinden.com: Başlangıçta ücretsiz ilan vererek satış gerçekleştirirken, şu an sadece ilk ilan ücretsiz. Sonrasında ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca ilanınızı ön plana çıkarmak için ciddi paralar ödemeniz gerekiyor. İsmine bakıp aldanmayın; oto galerici, emlakçı kaynayan bir sitedir.

N11 – Gittigidiyor: Firmalara online pazarlama ryeri sunan bu siteler, satıştan hatırı sayılır bir komisyon alarak hayatlarını devam ettirmektedir.. Gittigidiyor, 2007 yılında ufak bir hissesini ebay şirketine satmış, 2011 yılında da %93’lük hissesini 170 Milyon gibi bir rakama satmıştır. N11 ise Koreli SK ve Doğuş Grubu tarafından kurulmuştur.

Markafoni: Türkiye’de ilk kez özel alışveriş sitesi olarak 3 ortak tarafından kurulan Markafoni, markalı ürünleri uygun fiyata satarak ciddi bir satış performansı göstermiştir. 2011 yılında %71.2’si 200 milyon dolar gibi bir rakama satılmıştır.

CicekSepeti.com: Çiçekçiler ile çiçek gönderecekleri buluşturan site. Çiçekçilerden aldığı komisyonlarla ayakta durarak büyüyen bir şirket. 2011 yılında Amazon.com’dan ciddi bir yatırım almıştır.

Bitaksi: Taksi durağını aramaktansa telefonunuza indirdiğiniz aplikasyon sayesinde tek dokunuşla taksi çağırma fırsatı veren sistem Türkiye’de her geçen gün büyüme göstermektedir. Son 6 aydır taksi ihtiyacımın %90’ını Bitaksi aracılığı ile hallettim. Taksiciden aldığı komisyonla her geçen gün biraz daha büyümektedir.

Bu projelerin en büyük özelliği aracılık hizmeti vermeleri, risklerini başkalarının üzerine yüklemiş olmaları ve stok maliyetlerinin olmaması.

Bunlara benzer veya daha özgün bir e-ticaret projeniz varsa, inandığınız insanlarla bunu paylaşıp çalışmalara başlamanızı öneririm.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!