Menü
29Ara

Çapraz Satış – Upselling Nedir ?


caprazsatis

Dünya üzerinde sayısız satış arttırma yöntemi vardır. Bunlardan en etkin olanı çapraz satış tekniğidir. İnternetten bir ürün almışsınızdır ve altta ‘’bu ürünü alanlar bunu da aldılar’’ veya ‘’bu ürünle birlikte kullanılan yardımcı ürünler’’ gibi başlıklar altında ürünler sergilenir ve siz de bu ürünleri satın alırsınız.

Bu bir satış tuzağı mıdır, yoksa işimizi kolaylaştıran bir uygulama mıdır, diye soracak olursanız bunun işimizi kolaylaştıran bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Satın aldığım kitabı daha önce alan bir okuyucun başka hangi kitabı aldığını görebilmem bana yol gösterecektir veya almış olduğum bir bilgisayar parçasının yanında alabileceğim ürünlerin internet sitesinde gösterilmesi benim hoşuma gider.

Aslında hoşuma gitmesinin en önemli nedeni fiziki mağazalardaki gibi satıcı baskısının olmamasıdır. Bu teklifi görmezden gelme veya tek tuşla reddetme özgürlüğüne sahip olmanız ve kimseyi kırmadığınızı bilmeniz internet üzerinden çapraz satış tekniğinin bir gereklilik olduğuna inandırıyor beni.

Bir diğer yöntem ise upselling’dir. Upselling, tüketiciye almayı planladığı ürünün üst modelini ufak farklar verdirerek almaya ikna etmektir. Fiziki mağazalarda bunu en iyi yapan fast-food zincir marketleridir. 1 TL fark ile bir üst menü önerilir ve insanlar bunu genelde kabul eder.

Çapraz Satış ile Upselling Arasındaki Fark

Bir fast-food marketinde 1 TL fark ile önerilen büyük seçim menü Upselling iken, menü alımları sonucunda 3-4 TL gibi rakamlara teklif edilen tamamlayıcı ürünler çapraz satışa örnektir.

E-Ticaret sitelerinde Upselling taktiklerine değinmek gerekirse, belirli tutar üzerinde ücretsiz kargo seçeneğini ve belli bir tutarda ürün sipariş verildiği takdirde gerçekleştirilen hediye çeki uygulamasını örnek verebilirim.

Ben tüketici olarak en çok belirli bir tutar üzerinde ücretsiz kargo yöntemine kapılanlardanım. Bazen 20 TL’lik bir ürün almayı planlarken 100 TL üzeri kargo bedava diye ürün alım adedimi ve çeşidimi arttırırım. Ekstra aldığım ürünler işime yarayacak ürünler ise bu tarz alışverişlerden keyif alırım…

 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

2 yorum

  1. Mesela BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR başlığınız çapraz satış yöntemi midir?. 🙂 Teşekkürler.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!