Menü
23Nis

Günümüzde Müşteriyi Kazanmak Zor, Kaybetmek Kolay

musteri

12 yılı aşkın süredir hırdavat, 2 yılı aşkın süredir de pet sektöründe e-ticaret yapıyoruz.

12 yıl önce Google’a tıklama başına 2 kuruş teklif verdiğimiz zaman ilk sırada çıkardık.

Bu, her geçen yıl artış gösterdi. 12 yıl önce 2 kuruşa tıklama aldırdığımız bir anahtar kelime, şu an ortalama 1,5 TL vermemize rağmen ilk sıralarda çıkmıyor. Bu da yeni müşteri kazanmanın maliyetini ciddi anlamda artırıyor.

12 yıl önce o ürün ile alakalı 3 satıcı varken şu an satıcı sayısı 100’ün üzerinde. Bu da tercih edilme oranını düşürüyor.

Eski kâr marjları olmadığından ve satıcılar ile reklam vb. tüm maliyetlerin artması nedeniyle e-ticaret firmaları zora giriyor.

Tekrar alışveriş oranının düşük olduğu sektörlerde de yeni müşteri kazanmanın maliyetine katlanmak çok akıllıca olmuyor.

Düşünün: Evinize bir matkap almak için bizi buluyor, matkabı alıyorsunuz ve sonra bir daha bizimle işiniz olmuyor.

Pet sektörü ise çok farklı: Burada kazanmış olduğunuz bir müşteri, sevimli dostu nefes aldığı sürece onun ihtiyaç duyduğu ürünlerden almak zorunda.

İşte burada sektörel farklılıklar ortaya çıkıyor. Pet sektörü için çok daha fazla reklam harcaması yaparken hırdavat sektöründe bu harcamayı yapmak pek mantıklı olmuyor.

Günümüzde yüksek maliyetle kazandığımız müşteriyi ise kaybetmek çok kolay.

Çünkü e-ticarette müşterinin son muhatabı siz değil, kargo şirketi oluyor.

9 aydır bizden düzenli mama alıp çeşitli platformlarda bizi metheden ve yeni müşteriler kazandıran, İstanbul’a gelince bizle tanışacağını söyleyen üyemiz, 10. siparişinde kargosu gününde teslim edilmediği için bize düşman olabiliyor ve bizden alışveriş yapmayı bırakabiliyor.

Belki matkap bir gün geç gitse sorun olmayacak ama mama cumartesi yerine pazartesi teslim edildiğinde köpeğin aç kalmasına sebebiyet verdiği için büyük sorun olabiliyor ve o müşteriyi kaybedebiliyorsunuz.

Tabii bu sorunu bir tek sevkiyata bağlamak haksızlık olur. Firmamızdan kaynaklanan sorunlar da olabiliyor ya da bizlerle hiç alakası olmayan, tamamen müşteri kaprisi ile alakalı kayıplar.

Örneğin bir müşterimiz, pazar günü şirketimize ulaşamadığı için bizden ürün almayı bıraktı. Ne zaman arasa hep bir muhatap bulacakmış. Biz de böyle bir hizmet veremeyeceğimizi söyleyince “O zaman artık sizden ürün almayacağım.” dedi.

Sonuç olarak,

Günümüzde maalesef müşteriyi kazanmak zor, kaybetmek çok kolay.

Lütfen reklam bütçenizi sektörünüzün yapısına, kârlılığına, rakiplerinize ve hedeflerinize göre belirleyin.

İyi bir hizmet veremeyecekseniz de hiç reklam vermeyin…

 

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!