Menü
1Eyl

Türkiye’deki Kargo Firmalarının Durumu

kargosorunlari

Ülkemizde çok sayıda kargo şirketi olduğu için bu şirketler arasında ciddi bir rekabet söz konusudur. Çalışmış olduğumuz büyük kurumsal firmaların gönderi fiyatlarını gördüğümde, gerçekten bu işin nasıl yapılabildiğini, firmaların nasıl ayakta durduğunu anlamakta zorluk çekmekteydim.

Sonrasında biraz araştırdığımda, Kobi diye adlandırdığımız firmalara verilen fiyatların diğer firmalara göre 2-3 kat fazla olduğunu, normal gönderi yapan birinin ise bunların 5-10 katı kadar yüksek ücretle kargo gönderdiğini öğrenince bu sektörün nasıl ayakta durduğunu anlamış oldum.

2006 yılından beri e-ticaret yapan bir firma olarak sayısız kargo gönderip sayısız kargo teslim aldık. Türkiye’de çalışmadığımız kargo firması neredeyse kalmadı.

Kargo gönderilerimiz arttıkça, şikayet sayıları da buna paralel olarak arttı. Farklı kargo şirketlerini tecrübe ettikçe bu şikayetlerin azalmadığını hatta bazen arttığını gördük.

Anladım ki firmalar sadece fiyat konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. Maalesef müşteri memnuniyeti noktasında atılan hiçbir adım yok. Yapılanlar, güzel reklam filmleri çekmek ve kendilerine fiyakalı sloganlar seçmek.

Örnek vermek gerekirse ;

Önem Taşır

Daima Önde

Süratle, Özenle

Söz Verdiğimiz Gibi

Her Yere Zamanında

Bu sloganlara baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

İşimizin en önemli parçası gelen siparişleri müşterilere ulaştırmak olduğu için kargo firmalarını inceleme gereksinimi duydum. Gelen şoförler ve kuryeler ile çeşitli konuşmalar yaptım, hatta şube müdürleriyle yemek yiyip dertleştim.

Yöneticiler, sektör ciddi rekabet halinde olduğu için bu büyük kurumsal firmaların kargolarından maalesef para kazanamadıklarından, şubeler maliyetli olduğu için de kargo operasyonlarını fazla şube açmadan yürütmeye çalıştıklarından bahsettiler. Çoğu şubenin kapasitesinin çok üzerinde çalışmasından ve benzin fiyatlarındaki sürekli artışın kendilerini zor duruma sokmasından dem vurdular. Vasıflı ve işini seven eleman bulamadıkları için de ciddi sorunlar yaşadıklarını sözlerine eklediler.

Görüşmeler yaptığım, mavi yakalı diye tabir edilen çalışanlar da uzun, ağır çalışma koşullarından yakınıp ücretlerinin düşüklüğünden ve mutsuz olmalarından bahsediyorlar.

Hal böyle olunca, sektörde mutsuz olan insanların hizmet verdikleri kişileri mutlu etmeleri maalesef mümkün olmuyor.

Müşteriyle direkt temas halinde olan, ürün teslimi yapan personelin işinden memnun olmayıp ayrıca vasıfsız olması ve aşırı iş yükü bulunması müşterilere iyi hizmet verme şansının bulunmamasına yol açmaktadır. Ayrıca kargo şubelerinin aşırı yoğunluktan dolayı telefonlara bakmayıp müşteriyle ilgilenmemesi de mutsuz müşteri oranını ciddi anlamda arttırmaktadır.

Kargo şubelerinin sorunları bölgesel olduğu için bir kargo firmasını iyi olarak tanımlama şansımız olmuyor. Kocaeli Karamürsel’de çok başarılı olan bir kargo firması Kocaeli Kartepe’de başarısız olabiliyor. İki farklı adreste firması bulunan bir müşterimiz, Ankara’daki fabrikasına başka İzmir’deki fabrikasına başka bir kargo firmasıyla siparişlerinin gönderilmesini istemektedir.

Sonuç olarak, çok hızlı bir şekilde büyüyen e-ticaret sektörüne kargo firmaları maalesef ayak uyduramamıştır. Müşteri memnuniyetine fazla önem vermeyen kargo şirketleri e-ticaret firmalarına müşteri kaybettirmeye devam etmektedir.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

3 yorum

  1. Bu konu ile alakalı Ümit Bey’in yazısını da okumanızı tavsiye ederim

    http://www.umityildirim.com/e-ticarette-yukselen-kargo-sorunlari/

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!