Menü
12Ağu

Tüketicilerin İnternet Üzerinden Alışverişi Tercih Etme Sebepleri

eticaret

Online alışverişin sayısız avantajı, bu yöntemin geleneksel alışverişe kıyasla her geçen gün daha çok insan tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. İnternetten alışveriş yapmanın faydalarıyla alakalı eminim ki yazacak çok şey vardır. Bunların şimdilik bir kısmını sizler için derledim.

1 . Kolaylık: Kolaylık, bu yöntem ile alışveriş yaparken en çok sevilen olgudur. Uyumadan önce pijamalarınızla, gecenin bir yarısında nerede alışveriş yapabilirdiniz ki? Sıra beklemeden, satış sorumlusuna dert anlatmaya çalışmadan, alışverişinizi hem zamandan tasarruf ederek hem de kalabalığa girmeden dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Online olarak alışveriş yaptığınızda ülkenin, hatta dünyanın herhangi bir ucundaki bir satıcıdan kendinizi coğrafi olarak sınırlamadan ürün satın alabilirsiniz. Bazı online dükkânlar, istediğiniz ürün stoklarında kalmasa bile ürün ellerine ulaştığı anda dünyanın her yerine kargo gönderebilmektedir. Ayrıca dilerseniz aradığınız ürünü bulmak için çok efor harcamadan başka bir siteye bakabilir ve ürünü satın alabilirsiniz. Alacağınız ürünü mağaza mağaza gezip aramaktansa bir internet sitesine sipariş verip beklemek günümüzde son derece mantıklı bir seçimdir.

2. Daha Uygun Fiyatlar: Özellikle büyük şehirlerde artan kira bedelleri, reklam vergileri, personel giderleri, stok maliyetleri gibi nedenlerden ötürü yerel mağazaların internet siteleriyle rekabet gücü azalmaktadır. İnternet piyasasına yeni giren firma sayısının fazla olması ve eski firmaların yeni firmaları piyasaya sokmama çabaları rekabetin artmasına, böylece de fiyatların düşük olmasına neden olmaktadır.

3. Çeşitlilik: Bu sitelerdeki ürün çeşitliliği gerçekten şaşırtıcı ölçüdedir. Birçok markaya ait çok sayıda ürünü tek bir site aracılığıyla satın alabilmek mümkün. Ayrıca bu tip dükkânlar, yerel mağazanızdaki ürünlere kıyasla daha çok çeşit ve renk seçeneği de sunmaktadır.

4. Hediyeler Gönderin: Online alışveriş, akraba ve arkadaşlarınıza, onlar nerede olurlarsa olsunlar hediye göndermenizi kolaylaştırmaktadır. Artık doğum günü, evlilik yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü ve benzeri özel günlerde hediye almadığınız için aradaki mesafeyi bahane etmek geçerli değil.

5. Azalan Giderler: Geleneksel alışveriş yöntemi yüzünden dışarıda yemek yemek, ulaşım ve benzeri nedenlerden dolayı gereksiz giderler meydana gelebilmektedir. Bunlar dışında, yerel bir dükkâna gidip, aradığınız ürünün tükendiğini görmek için kaç kez boş yere masraf yaptınız? Online alışveriş yöntemiyle bunlardan da kurtulmuş oluyoruz.

6. Fiyatların Karşılaştırılması: Online dükkânlar mümkün oldukça ürünlerin ve fiyatların karşılaştırmasını ve araştırmasını yapmaktadır. Online dükkânlar ayrıca ürün veya perakendeci hakkında ilk elden tecrübe yaşayan kişilerin bilgilerini paylaşabileceği ve yorumlarını dile getirebileceği ortamlar sunmaktadır.

7. Satıcı Baskısı : Alışverişe çıktığımızda çoğu zaman hiç ihtiyacımız olmayan eşyaları, satıcıların satış becerilerinden dolayı satın almak zorunda kalırız. Bazen de bu dükkânlar içerisindeki ürün çeşitliliğinin yeterli olmaması sebebiyle zoraki bir seçim yapmak durumunda kalıyoruz.

8. Gizli Satın Almalar: Bazı şeylerin gizlilik içerisinde yapılması çok daha iyidir. Online dükkânlar yetişkin oyuncakları, seksi iç çamaşırlar ve benzeri gizli satın alımlar için doğru yerlerdir. Online dükkânlar, etrafınızda sizi izleyen ve utanmanıza neden olan insanlar olmadan iç çamaşırı satın almanıza olanak tanır. Bu maddeyi eklememin nedeni bu tarz ürünlerle alakalı sitelerin ciddi cirolar yapıyor olmasıdır. Özellikle Türkiye gibi daha kapalı toplumlarda bu sitelere ilgi oldukça yüksektir.

Acaba siz ne düşünüyorsunuz? Online alışverişin çok daha iyi olduğu konusunda yeterince kanıt sunabildik mi? Buraya hangi maddeleri ilave edebiliriz ?

Online alışverişin insanlar tarafından neden bu kadar çok tercih edildiğine dair aklınıza gelen başka sebepler varsa lütfen en alttaki yorumlar kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Bunu paylaş

Hakkımda Emrah DURASI

2006 Yılından Beri Dikey E-Ticaret Yapar. Pazarlama, E-Ticaret, Ekonomi, Markalaşma vb. Konularda Kendince Yazılar Yazar...

2 yorum

  1. Bazen düşünüyorum internet hayatımıza girmeden önce bazı şeyleri araştırmak ciddi mesai gerektiriyordu.Şimdi hem yurtiçi hem yurtdışı kullanıcı yorumları fiyat politikası hakkında sınırsız bir bilgiye sahibiz.Teknoloji çağı herşeyi kolaylaştırdı ama bizi biraz tembelleştirdi sanırım.

  2. Çok güzel bir makale olmus. Oldukça ise yarayacak bilgiler. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status

© Copyright 2024, All Rights Reserved - Sitedeki görseller ve içerikler izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılamaz ya da dağıtılamaz!